W akcji poza osobami z życia publicznego uczestniczyli też uczniowie W akcji poza osobami z życia publicznego uczestniczyli też uczniowie Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście

Nowe Miasto: Przeczytali polskie nowele

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biblioteka w Nowym Mieście po raz pierwszy wzięła udział w Narodowym Czytaniu, czyli akcji zapoczątkowanej osiem lat temu przez Parę Prezydencką RP.

O przygotowanie scenariusza i prowadzenie akcji bibliotekarze poprosili Irenę Bajserowicz, która wykorzystała pięć nowel: Dobra Pani (Elizy Orzeszkowej), Dym (Marii Konopnickiej), Katarynka (Bolesława Prusa), Mój ojciec wstępuje do strażaków (Bruno Schulza) i Orka (Władysława Reymonta).

Narratorka w kilku zdaniach streszczała wybrane nowele, a następnie lektorzy czytali dialogi. Dekoracja na płótnie prezentowała dwie klisze. Każda z nich zawierała cztery kadry tworzące osiem obrazów tematycznie związanych z każdą nowelą. Na scenie znalazły się też rekwizyty rozstawione w różnych miejscach. Wśród dekoracji była plansza z pociągiem, którym uczestnicy spotkania „podróżowali” od noweli do noweli. Każdy „przyjazd” i „odjazd” opatrzony był dźwiękiem jadącego pociągu.

Do udziału w Narodowym Czytaniu bibliotekarze zaprosili: Agnieszkę Król – sołtys Nowego Miasta i radną powiatową, Honoratę Nawrocką – sekretarz gminy, Małgorzatę Pacholską – dyrektor biblioteki, Piotra Czeszyk – nauczyciela, Tadeusza Kaczmarka – strażaka ochotnika, Wiesława Schreibera – zastępcę wójta gminy, Karolinę Idziaszek – harcerkę i uczennicę klasy szóstej, Olgę Mróz – harcerkę i uczennicę klasy szóstej i Tomasza Szczotkę – ucznia klasy szóstej. Lektorzy mimo początkowej tremy stanęli na wysokości zadania. Na zakończenie wszyscy występujący na scenie oprócz podziękowań otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy otrzymali foldery, które można było opieczętować specjalnie na tę okazję przygotowaną pieczęcią.

Bibliotekarze kierują szczególne podziękowania do Piotra Czeszyka za cenne uwagi i wsparcie, a także do najmłodszych czytających, którzy z chęcią odpowiedzieli na zaproszenie. Dziękują też młodzieży z nowomiejskiej szkoły i ich opiekunom za przybycie i uczestniczenie w „spektaklu”.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Uratujmy Fabiana! Pokonajmy glejaka!
Siew buraków pełną parą
Zamów wywóz szamba przez aplikację
Akademia Żeglarstwa rozpoczęła sezon
Kiedy nastąpi koniec budowy makiety?