Sulęcinek: Wójt odpowiada na stawiane zarzuty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wracamy do tematu braku kontynuacji remontu ul. Mostowej w Sulęcinku. Z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy, którzy jednoznacznie zrzucają winę na obecny stan na wójta Andrzeja Janickiego. Dzisiaj publikujemy stanowisko włodarza gminy w tej sprawie.

W wydaniu „Głosu Powiatu Średzkiego” z 28 października opublikowaliśmy obszerne fragmenty listu, który trafił na naszą redakcyjną skrzynkę. Mieszkańcy ul. Mostowej twierdzą, że wójt Andrzej Janicki obiecał dokończenie asfaltowania ulicy, jednak nie wywiązał się z danego słowa. Wskazali również, że jest to najkrótsza trasa do oczyszczalni ścieków, w związku z czym wspomniana droga jest często rozjeżdżana przez ciężkie samochody. Jest zamknięcie dla pojazdów powyżej 3,5 tony miało się wiązać z tym, że przedsiębiorcy musieliby znacznie dokładać do przejazdu dłuższą drogą.

Mieszkańcy zwrócili też uwagę na sytuację, która miała miejsce na zebraniu wiejskim. Wtedy to okazało, że obecnie priorytetowymi drogami dla władz gminy są ul. Słoneczna i Podgórna i to ich przebudowa jest rozpatrywana w pierwszej kolejności. Pojawiły się wtedy obawy o jeszcze bardziej zwiększony ruch po ulicy Mostowej i powstawanie kolejnych dziur w obecnej nawierzchni. Jak do tych zarzutów odnosi się wójt Andrzej Janicki? Poniżej prezentujemy jego stanowisko.

Andrzej Janicki (wójt gminy Krzykosy)

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe w Gminie Krzykosy to przyjęliśmy zasady, że już rozpoczęty w danej miejscowości odcinek drogi jest realizowany jako pierwszy w tej miejscowości przy kolejnej inwestycji drogowej. Każda inwestycja drogowa jest zasadna i ważna, corocznie Rada Gminy analizuje sytuację i rekomenduje, które drogi mają być remontowane. Ulica Mostowa została rozpoczęta, jednak ze względu na problemy z przejęciem gruntów na pozostałym odcinku remont musiał zostać zawieszony. Do momentu uregulowania tych spraw realizujemy inwestycje na innych drogach.

Nie do końca jest prawdą, że ulica Mostowa to najkrótsza droga do Gminnej Oczyszczalni Ścieków. Jest nią tylko dla niektórych mieszkańców Gminy. Analiza zamknięcia tej drogi dla pojazdów powyżej 3,5 tony była przeprowadzana na wspólnym posiedzeniu wszystkich Komisji Rady poprzedniej jeszcze kadencji. Jej zamknięcie spowodowałoby znaczne zwiększenie kosztów wywozu nieczystości, o czym informowałem, czyli ceny wywozu dla mieszkańców, a nie zysk dla przedsiębiorców.

Nie jest prawdą także fakt, że na zebraniu wiejskim 11 września nie znałem treści pisma dotyczącego ulicy Mostowej. Osoby obecne na zebraniu, mieszkańcy tej ulicy, uniemożliwiły mi dojście do głosu i wyjaśnienie sytuacji. Mówiłem wtedy również, że do każdej inwestycji drogowej na drogach powiatowych Gmina musi dokładać. Ta zasada współfinansowania inwestycji obowiązuje na terenie całego powiatu.
Informowałem też, że ul. Słoneczna została wytypowana na Komisji Rozwoju do budowy na 2021 r. w ramach remontu dróg dojazdowych do gruntów ornych. Zgadza się, że ulica Podgórna jest priorytetem, przy najbliższej okazji będziemy starać się o dofinansowanie. Jej realizacja w 2021 r. jest uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych. Informowałem także o wykupie gruntów pod budowę PSZOK, czyli, jak nazwa wskazuje, Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, co jest obowiązkiem każdej Gminy.

Wydaje się, że osoby piszące ten list nie były obecne na zebraniu, bo większość zarzutów mija się z prawdą. Rozumiem, że wszędzie mieszkają ludzie i wszyscy zasługują na godne warunki, ale do ich zapewnienia potrzebny byłby dużo większy budżet. Niemniej jednak Rada Gminy i Wójt są niezwykle szczęśliwi, że mogą przeprowadzać inwestycje, które pomagają mieszkańcom naszej Gminy.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?