Murzynowo Leśne: Kolejne upamiętnienie Puszczyka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W minionym tygodniu odbyła się sesja rady gminy, na której zostało podjętych kilka uchwał dotyczących bieżących spraw. Jedną z nich było ustanowienie nowego pomnika przyrody.

Pomnik przyrody został nazwany jako „Puszczyk”. Drzewo znajduje się na prywatnej posesji w Murzynowie Leśnym. Odznacza się okazałymi, rzadko spotykanymi rozmiarami wyróżniającymi je wśród innych tworów przyrody żywej występujących na obszarze gminy. Jego obwód pnia (404 cm) znacznie przekracza minimalny obwód pnia mierzony w centymetrach na wysokości 130 cm wskazany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.

Nazwa nie jest przypadkowa i jest związana z lokalną historią. W 2012 r. nastąpiło upamiętnienie Władysława Florkowskiego i Stanisława Zielińskiego. Byli to dwaj leśnicy, którzy w latach 1939-1944 dowodzili placówką „Puszczyk” mieszczącą się w leśniczówce Brzozowiec (obecnie jest to miejscowość Małoszki). Kwatera wówczas obejmowała swoim zasięgiem Murzynowo Leśne i całą południową część ówczesnego powiatu średzkiego. Podlegała organizacji „Polska Niepodległa”, a w 1942 r. nastąpiło jej scalenie i włączenie do Średzkiego Inspektoratu Rejonowego AK.

Jak możemy przeczytać na stronie Nadleśnictwa Jarocina, z nasłuchu radiowego czerpano informacje służące do redagowania i wydawania tygodniowego biuletynu ,,Wiadomości Radiowe’’. W otaczających Murzynowo lasach wykonano sieć ziemianek służących organizacji. Działania członków organizacji polegały na zbieraniu wszelkich informacji o charakterze strategicznym i wojskowym, kolportowaniu prasy konspiracyjnej, gromadzeniu broni, ukrywaniu osób zagrożonych aresztowaniem. W 1941 r. nastąpiły w tym rejonie liczne aresztowania, które przerwały działalność placówki, jednak nie na długo. Najważniejszą akcją w leśniczówce w październiku 1943 r. było ukrycie ppor. Jerzego Handke – komendanta leszczyńskiego Rejonu AK ,,Ptaszarnia’’.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?