Wydrukuj tę stronę

Murzynowo Leśne: Nie nowy, ale z pewnością posłuży

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ochotnicza Straż Pożarna w Murzynowie Leśnym powstała w 1978 roku. Blisko 20 lat druhowie czekali na wybudowanie remizy i wóz strażacki. Teraz strażacy otrzymali nowszy samochód.

W sobotę 26 września, późnym wieczorem, w Murzynowie Leśnym dało się słyszeć sygnały dźwiękowe pojazdu uprzywilejowanego. Wpadek? Pożar? Otóż nie. Pod miejscową remizę podjechał wóz strażacki, najnowszy nabytek dla tutejszej OSP.

W1986 roku strażacy otrzymali samochód bojowy GBM 2,5/8 na podwoziu Star. Zakup zupełnie nowego wozu możliwy był dzięki środkom Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej. Jak łatwo obliczyć, w chwili obecnej wspomniany wóz ma 34 lata. Biorąc pod uwagę fakt, że wozy strażackie jeżdżą „w koło komina”, nie jest on wcale wyeksploatowany i nadal może służyć strażakom. Jednak nadarzyła się okazja do zakupu nowszego pojazdu. Taki właśnie został wystawiony w przetargu przez gminę Pawłowice. Mimo, że samochód był w dobrym stanie technicznym, z początku nie znalazł się chętny na jego zakup, gdyż wartość wozu wyceniono na 54 tys zł. Dopiero w czwartym przetargu, gdy cena wywoławcza pojazdu była niższa od wartości rynkowej, ofertę złożyli strażacy z Murzynowa. Tym samy udało się kupić wóz za kwotę 19 tys zł. Za kolejne 4 tys zł dokupiono wyposażenie w postaci np. nowej wciągarki i drabiny. Zakup zamknął się w kwocie 23 tys zł i w całości został sfinansowany przez gminę Krzykosy. Co zyskali strażacy?

Zakupiony został średni wóz gaśniczy GBAM 3/16+8 z zabudową ISS Wawrzaszek. Co istotne, wóz jest na podwoziu uterenowionym Star P244 L. To oznacza, że choć pojazd został wyprodukowany w 1996 roku, to posiada już napęd 4x4. Tym samym OSP Murzynowo Leśne odmłodziło swoją flotę o 10 lat, w dodatku zyskując np. autopompę. Samochód wyposażony jest w silnik o pojemności 6842 cm i mocy maksymalnej 150 KM.

Do tej pory, przez 24 lata, wóz służył w jednostce OSP Golasowice na Śląsku. W ubiegłym roku ta jednostka wzbogaciła się o nowy wóz na podwoziu Renault. Miejsce w garażu było tylko dla jednego pojazdu, więc wstawiono tam, wart blisko 760 tys zł nowy wóz. Druhowie cieszą się, że poczciwy Star nadal będzie w podziale bojowym – Kamień z serca, łza w oku widząc drugie życie naszej już byłej perełki – czytamy na facebookowym profilu OSP Golasowice.

Także druhowie z Murzynowa cieszą się z takiego obrotu spraw - Walczyliśmy o ten samochód chyba ze cztery miesiące. Wóz ma maszt hydrauliczny, większą kabinę przedziałową i większy zbiornik. Trochę go podszykujemy, przerejestrujemy i z pewnością jeszcze długo nam posłuży. Trzeba go także doposażyć, ale sprzęt weźmiemy z tamtego wozu. Jesteśmy wdzięczni wójtowi, za jego zaangażowanie w kwestii zakupu wozu. Dzięki gminnym funduszom udało nam się dokonać świetnego zakupu. Dla nas to bardzo dużo znaczy – mówi w rozmowie z naszą gazetą naczelnik OSP Murzynowo Leśne, Eugeniusz Suszczyński.

Z naszych informacji wynika, że pojazd, który służył w jednostce do tej pory zostanie wystawiony na sprzedaż. Kto wie, może także znajdzie drugie życie?

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl