Wydrukuj tę stronę
Pięczkowo: Tośtoki mają 75 lat Fot. Sołectwo Pięczkowo

Pięczkowo: Tośtoki mają 75 lat

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę, 19 września, w Pięczkowie uroczystą Mszą Świętą uczczona została 75. rocznica powstania zespołu Tośtoki. Za początek działalności tego zespołu uznaje się rok 1945, choć wiadomo, że już przed wojną powstał tu zespół śpiewaków.

Wszystko rozpoczęło się w 1927 roku, gdy pracę w Pięczkowie podjęła Franciszka Tomczakowa, nauczycielka z Poznania. To ona wpajała w mieszkańców wsi miłość do muzyki. Wspólnie z nimi założyła w 1945 roku zespół folklorystyczny Tośtoki. Przez wiele lat była też jego kierowniczką.

W skład zespołu weszła młodzież, która jeszcze przed wojną uczęszczała na zajęcia teatralne czy taneczne. Łącznie zgłosiło się 65 osób. Zespół wielokrotnie zmieniał swój skład, także na szczeblu kierowniczym. Już w 1950 roku założycielka Franciszka Tomczakowa wraz z mężem Ludwikiem została przeniesiona do szkoły w Dębiczu, choć jeszcze przez wiele lat współpracowała z zespołem.
Z początku zespół występował głównie wyłącznie w Pięczkowie i najbliższej okolicy, lecz w kolejnych latach zdobył uznanie szerszej publiczności i jeździł ze swoim repertuarem już po całym kraju. Wyjechał także na Dni Wielkopolski w Cottbus na terenie ówczesnego NRD. O Tośtokach zaczęło być głośno. Zespół wielokrotnie gościł na łamach prasy i w programach telewizyjnych.

Pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku nastąpił w zespole kryzys. Na szczęście nie spowodowało to jego rozwiązania i po kilku latach znów szerokie grono miłośników folkloru mogło zapoznać się z taneczno-wokalnym repertuarem Tośtoków.

Zespół w swojej historii osiągnął wiele sukcesów i był nagradzany. Także osoby z nim związane otrzymywały liczne wyróżnienia i odznaczenia. Warto też nadmienić, że od początku członkowie zespołu ubierali się w charakterystyczne stroje, które przez długi czas były szyte we własnym zakresie.

Jak można zauważyć, Tośtoki wpisały się w historię regionu, ale nie są historią. Zespół nadal działa. W sobotę 19 września, w 75. rocznicę powstania w Kaplicy pw. Chrystusa Miłosiernego w Pięczkowie odbyła się uroczysta Msza Św.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl