Wydrukuj tę stronę
Fot.OSP Pięczkowo Fot.OSP Pięczkowo

Pięczkowo: Zatwierdzona dotacja na zakup wozu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od pięciu lat funkcjonuje „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych”. Na ten rok w planach jest zakup 59 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla potrzeb OSP. Jeden z nich trafi do Pięczkowa.

Do 31 mln zł wzrosła w tym roku kwota dofinansowania zakupu wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju. Z tej puli mają być także przekazane środki na zakup średniego samochodu gaśniczego dla OSP Pięczkowo. Jednak jest to tylko dofinansowanie. Resztę potrzebnych pieniędzy OSP musi samo pozyskać. Ponieważ, według ustawy, straże realizują
zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej gminy, to właśnie na gminach głównie spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów związanych z ich funkcjonowaniem.

Gmina Krzykosy na zakup samochodu gaśniczego zarezerwowała w swoim budżecie kwotę rzędu 250 tys. zł. Dodatkowo 50 tys. ma dołożyć powiat średzki. Jednak nadal środki nie wystarczą na zakup wymarzonego pojazdu. Wójt Andrzej Janicki na ostatniej sesji stwierdził, że mimo dofinansowania od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, potrzebne będzie jeszcze około 200 tys. zł.

Nowy wóz z pewnością ucieszy druhów z Pięczkowa. Na tę chwilę muszą bowiem zadowolić się wysłużonym, 35-letnim już Starem 244 GBM 2,5/8. Na swoim wyposażeniu mają też łódź płaskodenną z silnikiem zaburtowym.

Z naszego powiatu tylko dwie jednostki otrzymały dofinansowanie. Drugą jest OSP Kępa Wielka z gminy Zaniemyśl.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl