Murzynowo Leśne: Wybudują kaplicę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1965 roku kolejni proboszczowie z parafii Nietrzanowo odprawiali msze święte w Murzynowie Leśnym.

Najpierw w pomieszczeniu udostępnianym przez Kazimierza Grząślewicza, a następnie w domu Kazimiery Menes, który później został ofiarowany parafii. W kolejnych latach sukcesywnie przeprowadzano remonty domu, który dziś ma już około 150 lat. Dokładnie w 1982 roku odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej i powiększonej kaplicy ku czci bł. Maksymiliana Marii Kolbe.  Rok później dobudowano Dom Katechetyczny. Mimo remontów stan kaplicy w dniu dzisiejszym pozostawia wiele do życzenia. Stąd już w 2010 roku ówczesny proboszcz, ks. Marek Derkaczewski, zwrócił się do Kurii Metropolitarnej o zgodę na rozpoczęcie prac przy budowie nowej. Jednak zainicjowane rozmowy i plany zostały zawieszone na 4 lata.

W 2014 roku, wizytujący parafię ks. bp. Damian Bryl polecił opracować koncepcję dotyczącą kaplicy.Po podjęciu szeregu starań przez obecnego proboszcza parafii Nietrzanowo, ks. Waldemara Jaśkowiaka wreszcie, w ubiegłym roku, projekt budowlany nowej kaplicy został zatwierdzony przez komisję Budowlaną i Konserwatorską Kurii Metropolitarnej w Poznaniu i przez Powiatowy Inspektorat Budowlany w Środzie.. W grudniu Rada ds. Ekonomicznych Archidiecezjo Poznańskiej wydała zgodę na podjęcie przez parafię budowy nowej kaplicy. W planach jest zburzenie starej kaplicy. Dobudowana w późniejszych latach salka katechetyczna ma jednak pozostać.

Nowa kaplica ma powstać w miejscu, gdzie znajdował się krzyż misyjny. Już trwają prace porządkowe na tym terenie. Budowa nowej kaplicy nie jest podyktowana wyłącznie złym stanem technicznym starej. Przybywa mieszkańców Murzynowa. - W ciągu ostatnich 9 lat, od kiedy jestem sołtysem, przybyło tutaj około 130 domów – mówi Feliks Szmania, sołtys wsi.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja