Lubrze: Mała miejscowość, wielki problem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nasza czytelniczka przysłała prośbę o interwencję. Sprawa dotyczy nielegalnie składowanych odpadów. Udaliśmy się do Lubrza, aby bliżej przyjrzeć się problemowi.

Mieszkańcy Lubrza skarżą się nieprzyjemne zapachy, które wraz z przyjściem wiosny nasilają się. Powodem tego są sterty śmieci zgromadzone na terenie dawnego gospodarstwa rolnego.
Jadąc trasą katowicką od strony Środy, przed samym zjazdem do wsi, po prawej stronie widać zabudowania dawnego folwarku. Stan budynków pozostawia wiele do życzenia. Niszczone latami sieją teraz grozę wśród mieszkańców. W każdej chwili może tam dojść do katastrofy budowlanej. Jest to problem, gdyż cała posesja jest dostępna dla osób postronnych, np. dzieci.
Przerażający jest ogrom śmieci zgromadzonych między zabudowaniami. Ich sporą część stanowi gruz, ale znajduje się tu też znaczna ilość połamanych płyt eternitowych. Dodatkowo, jak twierdzą mieszkańcy, pod osłoną nocy zwożone były także inne odpady, prawdopodobnie poprzemysłowe. Całość robi przerażające wrażenie, jest tykającą bombą ekologiczną. Ludzie z pobliskich zabudowań mówią też o pladze szczurów.
Wójt Andrzej Janicki przyznał, że wie o tym problemie. Gmina już wcześniej zajmowała się tą sprawą. Wójt podkreśla jednak, że wspomniany teren stanowi własność prywatną. Prawdopodobnie zarządca nieruchomości otrzyma decyzję nakazującą usunięcie wszystkich odpadów.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Planowane wyłączenia prądu.
Przygotujesz tytkę dla potrzebujących?
Czy w Brodowie będzie bezpieczniej?
Albo bez uprawnień, albo nietrzeźwi
Odpust ku czci patronki