Bank Pekao

Śpimy na bogactwie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Odkryto nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Tym razem sprawa dotyczy powiatu śremskiego, ale koncesja na prowadzenie badań i prac wydobywczych dla PGNiG obejmuje także nasz powiat.

- W centralnej części województwa istnieje duży potencjał węglowodorowy – zakomunikował prezes PGNiG SA, Paweł Majewski po tym, jak na terenie powiatu śremskiego odkryto bogate złoża gazu ziemnego. Według danych szacunkowych w Grodzewie możliwe będzie wydobycie nawet 20 mln metrów sześciennych gazu rocznie. Odwiert w Grodzewie został wykonany na głębokość blisko 3 km.

Czy znalezienie takich pokładów gazu ziemnego tuż za granicą naszego powiatu może oznaczać, że wkrótce spółka zacznie prowadzić odwierty także na naszym terenie? Należy w tym miejscu przypomnieć, że wcześniejsze odwierty potwierdziły obecność gazu ziemnego w rejonie Środy, Zaniemyśla, Winnej Góry czy Komorza. Spółka PGNiG ma ważną koncesję na prowadzenie prac na obszarze o powierzchni ponad tysiąca kilometrów kwadratowych. Teren ten znajduje się na linii Śrem-Jarocin i obejmuje m.in. wszystkie gminy powiatu średzkiego.

Na terenie powiatu średzkiego prace przy odwiertach i wydobyciu gazu ziemnego trwają już od kilku lat. Pierwsze złoża odkryto w marcu 2005 roku. Pięć lat później rozpoczęto prace związane z budową Ośrodka Produkcyjnego Środa Wlkp. Średzki odwiert ma głębokość 3701 metrów, a złoże zajmuje powierzchnię 1,72 km2. Z takiego złoża można wydobyć około 285 mln metrów sześciennych gazu. To oznacza, że śpimy na prawdziwym bogactwie.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Potencjalny morderca w areszcie
Sprzedaż alkoholu w ubiegłym roku
Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!