Bank Pekao

Chcą obniżyć wynagrodzenie Staroście

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

We wtorek do Biura Rady wpłynął projekt uchwały, nad przyjęciem której głosowanie ma się odbyć podczas najbliższej sesji Rady Powiatu. Zadaniem uchwały jest ustalenie wynagrodzenia dla Starosty Średzkiego.

Oczywiste jest, że chodzi o obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia starosty Ernesta Iwańczuka. O tym, że taki scenariusz jest możliwy informowaliśmy już kilka tygodni temu. Wówczas nie było jednak pewne, czy radni zdecydują się na taki krok.

Projekt uchwały zakłada zmniejszenie o około połowę dotychczasowej pensji starosty. Zgodnie z propozycją, od 1 marca wynagrodzenie zasadnicze starosty ma wynosić 3400 zł. Do tej kwoty należy dodać dodatek funkcyjny, który wnioskodawcy określili na kwotę 100 zł. Za wieloletnią pracę starosta ma otrzymywać dodatek w wysokości 20 procent wynagrodzenia zasadniczego, co przy stawce w wysokości 3400 zł daje kwotę 680 zł. Od marca starosta miałby także otrzymywać dodatek specjalny, który również ma stanowić 20 procent wynagrodzenia zasadniczego powiększonego o dodatek funkcyjny. Dodatek specjalny wyniósłby wówczas 700 zł. Suma wszystkich składników wynagrodzenia wyniosłaby 4880 zł. Należy w tym miejscu dodać, że wszystkie kwoty są kwotami brutto. Oznacza to, że zostaną one pomniejszone o należny podatek i składki na ubezpieczenia. Ostatecznie, zgodnie z projektem uchwały, po wejściu jej w życie starosta otrzymywałby wynagrodzenie w wysokości około 3600 zł netto.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do obniżenia pensji starosty jednak dojdzie. Radni, którzy złożyli wniosek o wpisanie głosowania do porządku obrad i którzy zaproponowali w projekcie uchwały nowe stawki, mają większość w Radzie Powiatu.

Od 2018 roku zmieniły się stawki wynagrodzenia dla starostów i wicestarostów. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów zostały one zmniejszone.
Zgodnie z uchwałą z 24 listopada 2018 roku, starosta średzki otrzymuje maksymalne wynagrodzenie zasadnicze przewidziane dla starosty w powiecie do 60 tys. mieszkańców powiększone o dodatek za wieloletnią pracę oraz dodatek specjalny w wysokości 40 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Zatem pensja zasadnicza ma zostać pomniejszona o kwotę 1300 zł brutto, a dodatek funkcyjny aż o 1800 zł brutto.

Czy starosta Ernest Iwańczuk straci blisko połowę swojego comiesięcznego wynagrodzenia? Przekonamy się o tym podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Średzkiego, którą zaplanowano na wtorek, 26 stycznia. Początek transmisji o godzinie 9:00.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Osierocił trójkę dzieci
„Najważniejsze, to po prostu polubić siebie i życie”
Za kilka lat chce przygotowywać się do igrzysk
Przeznaczeniem Dominiki jest mundur?
Pięć lat od śmierci infułata Aleksandra Raweckiego