Umiera więcej osób

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ten rok zapisze się na kartach historii pod znakiem pandemii koronawirusa. Nie ma już żadnych wątpliwości, co do tego, że wzrost śmiertelności w Polsce jest „żniwem pandemii”. Lekarze zaznaczają jednak, że z jednej strony mamy do czynienia ze zgonami związanymi bezpośrednio z chorowaniem na COVID- 19, a z drugiej strony, z zapaścią polskiej służby zdrowia. Jak sprawa wygląda w powiecie średzkim?

Jak się okazuje na początku roku 2020 liczba zgonów w Polsce była niższa niż w roku 2019. Najprawdopodobniej przyczynił się do tego pierwszy lockdown. Mniejsza mobilność społeczeństwa wpłynęła na spadek liczby wypadków komunikacyjnych oraz ofiar śmiertelnych. W Polsce odnotowano w tym czasie również znaczącą poprawę jakości powietrza. Zmniejszyła się zatem liczba zgonów z powodu chorób, które może wywołać smog.

Podobnie wyglądało to w województwie Wielkopolskim. Jak wynika z danych podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji na podstawie liczby zgonów w Rejestrze Stanu Cywilnego w województwie wielkopolskim w pierwszych trzech miesiącach roku 2020 odnotowano mniej zgonów niż rok wcześniej. Przyrost umieralności odnotowano dopiero w kwietniu 2020 (w stosunku do roku poprzedniego). Radykalny wzrost liczby zgonów w województwie widać jednak wówczas, gdy porównamy październik 2019 (2845 zgonów) i 2020 (4022).

Cyfry nie kłamią. Umiera więcej osób
Porównując dane za rok 2019 oraz 2020 w Gminie Środa występuje podobna tendencja. Z danych otrzymanych z Urzędu Stanu Cywilnego zaobserwować można, że widoczny wzrost liczby zgonów pojawia się w październiku - 51 zgonów, w 2019 było ich 39. Natomiast miesiąc później odnotowano ich już prawie trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym (11.2019 – 25 zgonów, 11.2020 – 74 zgony). W grudniu, a dokładniej do 11.12.2020 zanotowano w średzkiej gminie więcej zgonów niż w całym grudniu 2019 (do 11.12.2020 - 29, 12.2019 - 25).
W całym roku 2019 na terenie naszej gminy zmarło łącznie 399 osób. W roku bieżącym do dnia 11.12., zmarło już 440 osób

Nie każda cyfra to średzianin
Jak podkreśla Marcin Nowak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Środzie podane liczby dotyczą zgonów osób, które zmarły na terenie gminy Środa, co nie oznacza, że w gminie zmarło tylu mieszkańców. W ostatnim czasie ze względu na przemianowanie Średzkiego Szpitala w szpital jednoimienny osoby spoza gminy, które zmarły w nim, np. z powodu COVID - 19 zaliczają się do powyższych statystyk.

Na co umierają średzianie?
W poprzednich latach najwięcej zgonów w gminie było spowodowanych przez: choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego.

Umieralność średzian na przestrzeni lat
Jak sytuacja wyglądała w latach poprzednich na terenie naszego powiatu? Według danych dostępnych na stronie internetowej GUS w roku 2019 na terenie powiatu średzkiego zmarło ogółem 555 osób (w tym 294 mężczyzn oraz 261 kobiet). W 2018 roku zmarło ogółem 587 osób (w tym 310 mężczyzn oraz 277 kobiet). W 2017 roku zmarło ogółem 509 osób (mężczyźni - 254, kobiety - 255). W 2016 ogółem: 527 (mężczyźni - 280, kobiety - 247). W 2015 ogółem 490 (mężczyźni - 257, kobiety - 233). Szczegółowe dane za rok obecny poznamy za jakiś czas.

To nie COVID podnosi statystyki?
Należy zauważyć, że wzrost liczby zgonów w ostatnich miesiącach nie jest związany tylko z chorowaniem na COVID- 19, ale również z innymi negatywnymi skutkami pandemii. Utrudniony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu spowodowany wprowadzeniem w pierwszej kolejności teleporad może prowadzić do zbyt późnego diagnozowania wielu chorób, chociażby takich jak zapalenie płuc. Wiele szpitali zostało przemianowanych w szpitale jednoimienne, co spowodowało tzw. dług zdrowotny, czyli wstrzymanie leczenia innych chorób. Zbyt mała liczba karetek pogotowia ratunkowego, karetki oczekujące pod SOR-ami, brak wolnych zespołów ratownictwa medycznego, odwołanie lub przełożenie wczesnych badań diagnostycznych, wstrzymanie przyjęć do szpitali, kwarantannowanie medyków, to wszystko wpływa prawdopodobnie na zwiększoną śmiertelność w naszym kraju. Widzimy, że w Polsce cały system ochrony zdrowia został podporządkowany walce z pandemią, dlatego też Polacy zaczęli częściej umierać na inne schorzenia - zauważają specjaliści. Dodatkowym powodem większej śmiertelności w Polsce może być lęk pacjentów przed korzystaniem z placówek medycznych.

Tak czy inaczej śmiertelność jest wyższa i to dużo
Według danych dostępnych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji łącznie w Polsce zmarło w październiku 49 314 osób. To najwyższa liczba od października 2015 roku, od kiedy dane te publikowane są przez ten resort.
Jak podkreślają specjaliści, liczby te pokazują niewątpliwie niewydolność polskiego systemu ochrony zdrowia w obliczu pandemii spowodowaną wieloletnimi zaniedbaniami.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Mniej pociągów na średzkiej stacji
W hokeja gra dzięki tacie. Dziś marzy o igrzyskach
Które drogi wymagają naprawy?
Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach?
A jednak są zwolnieni z opłat