Pamiętają o Powstańcach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do wybuchu Powstania Wielkopolskiego doszło w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku. Uroczystości związane z obchodami 102 rocznicy wybuchu powstania odbędą się w najbliższą niedzielę.

Dokładnie w 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, o godzinie 10:00 rozpocznie się w średzkiej Kolegiacie Msza Św. w intencji powstańców. Na Kwaterze Powstańców delegacje organizacji, Stowarzyszeń, zakładów pracy i uczestnicy w dowolnym czasie mogą składać wiązanki kwiatów. W związku z pandemią zaleca się rozłożenie w czasie wizyt na cmentarzu.

Tego dnia wartę honorową przy pomniku na Kwaterze wystawią: uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej i Średzkiego Towarzystwa Strzeleckiego im. Pierwszej Kompanii Średzkiej. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ul. Kegla wartę honorową wystawi młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Organizatorzy, Gmina Środa i Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich proszą mieszkańców o udekorowanie tego dnia okien flagami narodowymi i powstańczymi.

O godzinie 17:00 na obchody rocznicy powstania zapraszają Narodowa Środa i Kibice Lecha Poznań. Spotkanie mieszkańców ma się odbyć na Starym Rynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą rac.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie miało duże znaczenie dla utrzymania niepodległości Polski po roku 1918, czyli po zakończeniu I wojny światowej.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać
Kolegiata rośnie z dnia na dzień
Zostały wycięte drzewa. Dlaczego?