Koronawirus: Od północy cmentarze są zamknięte. Co jeszcze nas czeka?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Niewiele ponad 8 godzin rząd dał ludziom na odwiedziny grobów bliskich. We wczorajszym popołudniowym komunikacie premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu cmentarzy.

Zgodnie z tą decyzją, w całej Polsce o północy na bramach i furtkach cmentarnych pojawiły się kłódki. Mimo trwającej epidemii ludzie wieczorem tłumnie ruszyli na cmentarze. Jak donosiły ogólnopolskie media, taka sytuacja miała miejsce niemal na każdej nekropolii.

- To co się dzieje teraz godz. 16.30 na średzkim cmentarzu i na ulicach wokół, to koszmar. Jeden wielki korek. A tak w ciągu trzech dni każdy mógłby przyjść, pomodlić się, zapalić znicz, nie gromadząc się. A teraz wszyscy razem na hurra… - pojawiały się wpisy pod naszym postem.

- Brak słów... Ludzie tłumnie ruszyli na cmentarze... I co, dziś się nie zaraża, a jutro tak? Co z branżą kwiatową? Kolejna do odstrzału? Kupili masę kwiatów na jutro i co? - komentuje inna Internautka.
Jeszcze wczoraj premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych poinformował, że dla handlowców, którzy wykażą starty spowodowane zamknięciem cmentarzy, zostanie przygotowane wsparcie. Szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy odbiła się w społeczeństwie szerokim echem i była powszechnie komentowana. W czasie konferencji poznaliśmy także kilka zaleceń rządu.
Wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania usługi mają być dostępne, jednakże zaleca się ograniczenie osobistych kontaktów tam, gdzie można to załatwić przez Internet. Administracja publiczna powinna w głównej mierze funkcjonować zdalnie. Jeśli to możliwe, także przedsiębiorcy powinni zastosować się do tego zalecenia.

Już wkrótce mają obowiązywać nowe zasady w kwestii kwarantanny. Nie zostało jeszcze w tej sprawie wydane rozporządzenie, ale zgodnie z zapowiedzią, na kwarantannę automatycznie mają trafiać wszyscy domownicy mieszkający we wspólnym gospodarstwie z osobą zakażoną. Do tej pory kwarantannę nakładał sanepid, więc osoba z kontaktu musiała czekać na decyzję, a do czasu jej otrzymania mogła swobodnie się przemieszczać. Teraz, gdy u jednego z domowników potwierdzone zostanie zakażenie , zostaje zakwalifikowany do izolacji, a wszyscy współmieszkańcy muszą poddać się kwarantannie od razu i bez czekania na decyzję.

Rząd zaapelował także do seniorów o ograniczenie wychodzenia na zewnątrz. - Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora – czytamy w podanej informacji. Powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów (infolinia 22 505 11 11).

W czasie konferencji premier wspomniał także o tym, że szczepionka na Covid-19 prawdopodobnie pojawi się w styczniu, ma być przeznaczona w pierwszej kolejności dla seniorów i służb medycznych, a poddanie się szczepieniu będzie dobrowolne.

Co jeszcze nas czeka? Na razie rząd nie wprowadza dodatkowych obostrzeń, gdyż chce obserwować, jak pandemia będzie się rozwijała w najbliższych dniach.
Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że wkrótce może powrócić sytuacja z wiosny, kiedy to ograniczona została działalność galerii handlowych i zakładów usługowych. Możliwe również, że zostaną zamknięte przedszkola, żłobki i nie będzie prowadzona nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Trudno przewidzieć, jakie decyzje zapadną w następnych dniach. Jeszcze kilka dni temu rząd zapewniał, że nie zamierza zamykać cmentarzy na 1 listopada.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

W Murzynowie został rozbity gang
Uwaga! Na drogach może być ślisko
Brak chętnych na budowę dachu
Planowane wyłączenia prądu.
Przygotujesz tytkę dla potrzebujących?