Bank Pekao
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Niemal cztery miesiące temu pandemia koronawirusa sprawiła, że świat dosłownie stanął na głowie. Czy średzianie potrafią się przystosować do zmienionej rzeczywistości? O tym z Marią Deręgowską, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Środzie Wlkp. rozmawiał Radosław Jagieła.

Radosław Jagieła: Pandemia nadal trwa, ale trzeba jakoś żyć dalej. Czy średzianie potrafili przystosować się do pewnych ograniczeń czy jednak nadal jest z tym pewien problem?

Maria Deręgowska: Najpierw był strach przed nieznanym, więc wszyscy się zastosowali do wprowadzonych przepisów. Potem przyszło zmęczenie sytuacją, wiele osób straciło możliwość zarobkowania. Ponieważ w Polsce ilość zakażeń i zachorowań na COVID-19 ciągle rośnie, w dłuższej perspektywie należałoby sobie wszystko, co wiąże się z epidemią, przemyśleć i w głowach poukładać. Strach nie jest dobrym doradcą, paraliżuje. Z kolei niezauważanie problemu, czyli „chowanie głowy w piasek” często powoduje podejmowanie zachowań ryzykownych dla nas, naszych rodzin, przyjaciół, sąsiadów, często też osób, których nie znamy. Często dla kogoś, kto nie miał w najbliższym otoczeniu żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, obecna pandemia jest pojęciem trochę nierealnym. Nie spoglądamy na powiaty z południa Wielkopolski, gdzie nadal jest dużo zakażeń. Przestaliśmy reagować na informacje o kolejnych zgonach. A to są kolejne ludzkie tragedie. W powiecie średzkim potwierdzonych przypadków zakażeń na razie nie ma dużo. I oby zostało tak jak najdłużej. W mojej ocenie to się zmieni, być może szybciej, niż myślimy. Będzie więcej zakażeń i zachorowań. Nie jesteśmy odporni na zakażenie, szczepionki nie ma. Coraz więcej osób nie przestrzega elementarnych reguł chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Dlatego tym bardziej musimy być czujni.

RJ: Dobrze stało się, że rząd częściowo zniósł wprowadzone przez siebie ograniczenia?

MD: Tak, dobrze się stało. Izolacja jest trudna dla każdego. Na co dzień potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Na początku pandemii nie było wiadomo, jak będzie ona przebiegać. Widzieliśmy, co działo się we Włoszech. Zastosowane w Polsce rozwiązania w pierwszej kolejności miały przygotować do działania służby medyczne i szpitale. Dziś mamy kolejny miesiąc epidemii. Zaczęło się lato, słońce świeci jak w zeszłym roku o tej porze. A my mamy dość ograniczeń i coraz mniej cierpliwości. Te kilka miesięcy epidemii nas zmieniło, także psychicznie. Stąd po ludzku potrzeba normalności.

RJ: Obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje w sklepach spożywczych i różnych innych miejscach publicznych. Bywa z tym jednak różnie. Czy maseczki są potrzebne?

MD: To jest kwestia odpowiedzialności za siebie oraz drugiego człowieka. Na co dzień, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie przebywa równocześnie więcej osób, maseczka stanowi pewną ochronę. Na przykład w sklepach zasady są proste: Przy wejściu środek dezynfekcyjny i obowiązkowa dezynfekcja rąk. Personel przynajmniej w przyłbicach. Przy kasie dodatkowa osłona. Klienci na czas zakupu w maseczkach, nawet, a zwłaszcza ci z astmą. Bo to oni są w grupie ryzyka. Zakupy robimy krótko, najlepiej z przygotowaną wcześniej listą tego, co mamy kupić. Przy kasie dwumetrowy dystans. Tak, to wymaga pewnej dyscypliny, ale nagrodą jest nasze wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajmy też, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie jest od tego, aby trzymać parasol ochronny nad każdą osobą, która się zachowuje ryzykownie.

RJ: Lato zawsze kojarzyło się z czasem wakacji i różnych wyjazdów. W tym roku może być ich jednak mniej. Ale może jednak lepiej zaplanować sobie trochę urlopu?

MD: Korzystajmy z lata, zresetujmy psychikę, nabierzmy sił i odporności. Jedźmy na urlop lub zaplanujmy go na miejscu. Wybierzmy miejsca mniej zatłoczone, dojazd najlepiej własnym autem. Ale też – zachowujmy się rozsądnie. Bez paniki, po prostu racjonalnie.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Osierocił trójkę dzieci
„Najważniejsze, to po prostu polubić siebie i życie”
Za kilka lat chce przygotowywać się do igrzysk
Przeznaczeniem Dominiki jest mundur?
Pięć lat od śmierci infułata Aleksandra Raweckiego