Środa: Pojedziemy kiedyś tą wschodnią obwodnicą?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wschodnia obwodnica miasta powoli staje się inwestycją polityczną. Wizja zapoczątkowana przez poprzedniego starostę Marcina Bednarza obecnie nie jest realizowana. Obecni włodarze powiatu wskazują, że inwestycja została zapoczątkowana bez niezbędnych pozwoleń.

Rondo na ulicy Harcerskiej stało się symbolem inwestycji rozpoczętej w 2018 r. Wykonano też prace przygotowawcze pod nawierzchnię asfaltową od Henrykowa właśnie do średzkiej Źrenicy. Jak informowaliśmy w ubiegłym roku, do tej pory wszystkie prace kosztowały 2,5 mln zł. Zostały one przerwane w sierpniu 2018 r. Wtedy to Fundacja Zakłady Kórnickie odwołała się od decyzji starosty Marcina Bednarza, która zezwalała na rozbudowę wspomnianej ul. Harcerskiej.

Dlaczego obwodnica nie powstaje?

Realizację inwestycji obecnie blokuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. - Negatywna opinia Zarządu Województwa dotyczy projektu decyzji ZRID dla zadania „Budowa drogi powiatowej stanowiącej wschodnią obwodnicę miasta Środa Wielkopolska” przedstawionego przez Zarząd Powiatu Średzkiego w październiku 2019 roku, a więc przed wspomnianym wyżej spotkaniem. Negatywne opinie dotyczące tego zadania wydawane były również w latach 2012, 2016 i 2018 – poinformował Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa.

Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolska, droga ma być wyższej kategorii niż to pierwotnie planowano. Dlatego niezbędne są zmiany projektowe. - Ustalenia dokonane 9 grudnia 2019 r. ze Starostą Średzkim, dotyczące podziału zadań przy budowie wschodniej obwodnicy Środy Wlkp. w ciągu drogi wojewódzkiej 432, pozostają aktualne. Do czasu uzyskania przez Powiat Średzki decyzji na realizację inwestycji drogowej wraz z decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych nie jest konieczne prowadzenie dalszych negocjacji dotyczących tego zadania – dodaje Jankowiak.

Początek inwestycji w przyszłym roku?

- Obecnie trwają prace projektowe polegające na dostosowaniu parametrów do wymagań Zarządu Województwa Wielkopolskiego tak, aby wschodnia obwodnica spełniała wymogi drogi klasy głównej (G). Rozpoczęta inwestycja zakładała budowę drogi klasy (Z), dwukrotnie uzyskując negatywną opinię Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Wschodnia obwodnica ma bowiem stanowić element Zewnętrznego Pierścienia Komunikacyjnego Zasięgu Aglomeracji Poznania – informuje Paulina Piątek, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Środzie.

Nie jest wykluczone, że w przyszłym roku zostanie rozpisane postępowanie przetargowe i wtedy będzie można rozpocząć długo wyczekiwaną inwestycję. - Do września br. projektant przedstawi poprawiony projekt w Wielkopolskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Po uzgodnieniach z WZDW i uzyskaniu pozytywnej opinii wystąpimy o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, nastąpi kontynuacja rozpoczętej inwestycji. Uzyskanie wymaganych zgód i pozwoleń przewidujemy na luty 2021 – dodaje Piątek. Tak duża inwestycja będzie jednak wymagała dotacji prawdopodobnie z budżetu państwa. Nie jest wykluczone, że wzorem sąsiedniej Wrześni (która obecnie buduje obwodnicę), zostanie złożony wniosek w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Polityczna awantura o budowę

Na czerwcowej sesji rady powiatu ze strony byłego starosty Marcina Bednarza pojawiły się zarzuty, że cztery miliony złotych obligacji, które miały zostać przeznaczone właśnie na budowę obwodnicy zostały wykorzystane w 2019 r. na bieżącą działalność spółki. Do tego odniósł się wtedy Rafał Wiatr, były już prezes Powiatowego Centrum Inwestycji.

- Budowa obwodnicy to przykład awanturniczej inwestycji ówczesnego starosty i wicestarosty, obecnych radnych, członków komisji rewizyjnej, rozpoczętej bez jakichkolwiek dokumentacji przedinwestycyjnej, decyzji planistycznych oraz administracyjnych, w tym środowiskowych, jak również zgód właścicieli gruntów – mówił Wiatr. Dodajmy, że w ubiegłym roku powiat zlecił uzupełnienie mapy do celów projektowych na ul. Harcerskiej. Dokumentacja projektowa dla zadania jest w trakcie realizacji i uzgodnień. Kosztowało to ponad 2 tys. zł.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek