Wybory prezydenckie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od godziny 7:00 do 21:00 każda uprawniona osoba będzie mogła w dniu 28 czerwca oddać głos w wyborach prezydenckich.

W tych wyborach o urząd prezydenta ubiega się 11 kandydatów, których nazwiska na kartach do głosowania uporządkowane są w kolejności alfabetycznej.

Aby prawidłowo oddać swój głos, należy przy nazwisku wybranego kandydata postawić znak X. Ważne, żeby dwie linie tworzące X krzyżowały się w obrębie kratki. W przeciwnym razie głos zostanie uznany za nieważny. Podobnie będzie, gdy zaznaczymy więcej niż jednego kandydata.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa i obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów o zakrywaniu ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w lokalach wyborczych obowiązkowo należy zasłonić usta i nos. Przepis ten dotyczy zarówno wyborców, jak i członków komisji.
Odstępstwem może być jedynie prośba o uchylenie maseczki w celu zweryfikowania głosującego przez komisję. Państwowa Komisja Wyborcza, ze względów bezpieczeństwa, zaleca także, aby przynieść do lokalu swój własny długopis. Wskazane jest również użycie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk (płyn znajduje się w każdym lokalu).

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w lokalu może przebywać tylko ograniczona ilość wyborców w jednej chwili. Uzależniona jest ona od wielkości lokalu.

Do czasu zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza. Oznacza to, że nie tylko nie wolno agitować na rzecz któregoś z kandydatów, ale nawet wyrażać publicznie opinii na ich temat. Zakazane jest także publikowanie sondaży wyborczych bądź prognozowanie wyników.
Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary finansowe, które w skrajnych przypadkach mogą wynosić nawet 1 milion złotych.

Cisza wyborcza przestanie obowiązywać wraz z zamknięciem lokali wyborczych. Powinno to nastąpić o godzinie 21:00, lecz Państwowa Komisja Wyborcza ma prawo przedłużyć ten czas.

Wyniki wyborów, z uwzględnieniem danych z naszego powiatu, opublikujemy w najbliższym wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać