Kto dokonał zniszczeń na wyspie?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Sprawa dewastacji w domku szwajcarskim na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu nieustannie budzi kontrowersje. Materiał dowodowy jest obecnie analizowany przez prokuraturę.

W minionym tygodniu do tematu powrócili dziennikarze TVP 3 Poznań. Jak wynika z ich ustaleń, sprawa jest obecnie badana przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Materiał dowodowy został zebrany, a teraz trwa jego dokładna analiza. Zarzuty nie zostały jeszcze nikomu postawione. Mimo to w materiale Teleskopu znajdują się dwie wypowiedzi, które zrzucają odpowiedzialność za zniszczenia w domku szwajcarskim na byłego starostę, Marcina Bednarza. Autorką jednej z nich jest Aneta Kłopot-Wartecka, obecna prezes Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie. - Jeżeli chodzi o wyburzenie środka, to jestem przekonana, że jedyną osobą decydującą był tutaj były pan starosta średzki, Marcin Bednarz. Dlatego, że wcześniej, jak jeszcze byłam prezesem, kazał mi również wycinać krzewy, które były zabytkowymi krzewami, bez zgody konserwatora przyrody. Mam to niestety w wiadomościach, które mi przesłał. Również kazał mi przebić w hotelowcu zabytkowym dwa pokoje, żeby zrobić jeden duży – mówi w wypowiedzi dla TVP 3.
O tym, że najbardziej decyzyjną osobą w kwestii domku szwajcarskiego był poprzedni starosta mówi też Monika Wojtasik-Fabisiak. Zajmowała się ona marketingiem na wyspie. - Wszelkie decyzje były podejmowane przez pana Marcina Bednarza. Mimo, że decyzja konserwatora zabytków była przeciwna jakimkolwiek przebudowom w domu szwajcarskim, on obstawał przy swojej realizacji zadania – wspomniała w wypowiedzi dla poznańskiego oddziału TVP. Do odpowiedzialności nie poczuwa się wywołany Marcin Bednarz. - Administratorem była spółka powiatowa, która zarządzała tym obiektem i to ona podejmowała te decyzje. Aczkolwiek trzeba mieć pełną świadomość, że nie było przeprowadzania jakichkolwiek działań bez wsparcia finansowego powiatu – mówił były starosta. Dodajmy, że w czasie, kiedy prawdopodobnie doszło do zniszczeń w zabytkowym obiekcie, prezes spółki o nazwie Powiatowe Centrum Rozwoju był Adam Trawiński. Reporterom TVP 3 nie udało się skontaktować z byłym prezesem. Gmina Zaniemyśl zamierza doprowadzić wnętrze domku szwajcarskiego do stanu używalności. Jak mówi wójt Krzysztof Urbas, została już podpisana umowa z biurem projektowym, które wykona niezbędną dokumentację techniczną. Gmina nie zamierza jednak płacić za remont z własnego budżetu i oczekuje opłacenia niezbędnych prac przez Starostwo Powiatowe. Nie jest wykluczone, że ta sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja