Bądź odpowiedzialny. Głosuj! Fot. Shutterstock/Daniel Jedzura

Bądź odpowiedzialny. Głosuj!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W niedzielę wybory parlamentarne. Święto demokracji. Święto, w którym ja uczestniczę regularnie od 1995 roku. Wybory to przywilej, o który walczyła opozycja antykomunistyczna w latach 70. i 80. Przywilej, o którym większość ludzi na świecie może pomarzyć - felieton Tomasza Małeckiego, redaktora naczelnego.

Pamiętam jak w 2004 roku byłem obserwatorem Polskiej Misji Obserwacyjnej i OBWE podczas dodatkowej, trzeciej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Tam ludzie walczyli na ulicach o uczciwe wybory. O to, żeby oni mogli wybierać. I nieważne, że tamta Pomarańczowa Rewolucja zjadła swój ogon, a zwycięzca Wiktor Juszczenko zawiódł. Ale wtedy Ukraińcy mieli poczucie, że od nich bezpośrednio coś zależy.

Od nas też zależy, dlatego powinniśmy pójść na wybory. Bez względu na nasze poglądy polityczne, ocenę sytuacji w kraju, światopogląd czy wyznanie. Pójdźmy i zagłosujmy: zgodnie z własnym sumieniem, poglądami, sympatiami lub antypatiami. Zagłosujmy na kandydatkę lub kandydata, na partię lub komitet. Albo odwrotnie – oddając głos, zagłosujmy przeciwko komuś, przeciwko partii. Ale do jasnej cholery, idźmy na wybory.

Idźmy, żeby potem mieć prawo rozliczyć poszczególnych polityków, posłów, senatorów. Żeby potem mieć prawo, do jakże polskiego, wiecznego narzekania. Zagłosujmy, bo wbrew pozorom każdy głos się liczy. Dość przypomnieć, że np. w 2014 roku w gminie Raczki w województwie podlaskim o zwycięstwie wójta zdecydowało 0,004 proc. głosów. Czyli dwa głosy. Te dwa głosy mogą zdecydować o zwycięstwie jednego i porażce drugiego kandydata. Szczególnie w wyborach do Senatu, gdzie wygrywa po prostu ten, który zdobywa najwięcej głosów. Być może to będzie właśnie Twój głos, głos średzianina, mieszkańca Sulęcinka, Dominowa, Kleszczewa czy Brodowa. Zatem do zobaczenia w niedzielę przy urnach wyborczych!

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek