Średzka kolejka w tym roku już raczej nie wyjedzie na tory. To wizerunkowy problem dla Starostwa Powiatowego Średzka kolejka w tym roku już raczej nie wyjedzie na tory. To wizerunkowy problem dla Starostwa Powiatowego Fot. Średzka Kolej Powiatowa

Powiat: Wąskotorówka nie wyjedzie już na tory?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiele wskazuje na to, że Średzka Kolej Powiatowa w tym roku nie wyjedzie na tory. Co stało się tego przyczyną i jaka może być przyszłość średzkiej wąskotorówki?

Kolejarze z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” z tym roku mierzą się z wieloma problemami. W połowie marca okazało się, że kolejka może nie wyjechać na tory z początkiem majówki. Powodem był zły stan torowiska. Pospolite ruszenie przy wsparciu Zarządu Powiatu Średzkiego spowodowało, że pożar został ugaszony. Kolejka funkcjonowała przez następne pięć miesięcy. Wydawało się, że w tym roku nie będzie już żadnego problemu z jej działalnością. Niestety, stało się inaczej. Kolejarze mieli zaplanowane rozkłady jazdy na kursy w październiku i listopadzie. Wiadomo już, że ich nie zrealizują. Powód jest dość oczywisty. A jest nim utrata płynności finansowej i jednocześnie brak pieniędzy na dalszą działalność.

– Stanęliśmy przed trudną sytuacją, w której nie możemy dokonywać już żadnych inwestycji, a bieżące remonty musiały zostać wstrzymane. Nie posiadamy środków na obowiązkowe przeglądy taboru, wykonanie rewizji zewnętrznej parowozu Px48-1756, na którą musi zjawić się inspektor Transportowego Dozoru Technicznego czy na wypłaty dla osób dozorujących teren w nocy. Nie jesteśmy w stanie dokończyć sezonu, jeśli nie zostaną wykonane obowiązkowe przeglądy, które powinny zostać zrealizowane w tym miesiącu. Nie możemy też dopuszczać do sytuacji, w której do kolejki dokładamy z prywatnych pieniędzy. Każdy z nas ma swoje obowiązki, rodziny i prywatne wydatki – informuje Krzysztof Kubiak, rzecznik prasowy Średzkiej Kolei Powiatowej.

Średzcy kolejarze w tym roku muszą funkcjonować z mniejszą dotacją otrzymaną z budżetu powiatu. W ubiegłym roku było to 300 tys. zł. Po zmianie władzy ta kwota zmniejszyła się o ponad połowę do kwoty 130 tys. zł. To było zabezpieczenie funduszy na funkcjonowanie kolejki od maja do sierpnia. W tym roku budżet kolejki zasiliły też dotacje od Powiatowego Centrum Inwestycji w wysokości 15 tys. zł na bieżące funkcjonowanie i 35 tys. zł na wspomnianą naprawę torowiska. Razem daje to kwotę i tak o ponad 100 tys. mniejszą niż w poprzednich dwunastu miesiącach. Z otrzymanych dotacji warto jeszcze zaliczyć 55 tys. zł otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego na naprawę tendra do drugiego parowozu. Nie zmienia to faktu, że pieniądze na funkcjonowanie średzkiej kolejki zostały zmniejszone. I to odbija się na bieżącej działalności.

We wrześniu kolejka była już utrzymywana przez członków kolejki, praktycznie bez żadnego zewnętrznego wsparcia. We wtorek 8 października, odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu Średzkiego, na którym obecni byli też przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Na tym spotkaniu debatowano o przyszłości kolejki. Co stanie się z turystyczną perełką naszego regionu? Będziemy o tym informować na łamach "Głosu Powiatu Średzkiego" i na naszym portalu.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek