Powiat: Będzie wymiana torowiska na Średzkiej Kolei Powiatowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy jest szansa na lepsze czasy dla Średzkiej Kolei Powiatowej? Pomoc dla kolejarzy ze Środy zaoferowały władze centralne PKP.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały 600 metrów szyn o wartości prawie 30 tys. zł stowarzyszeniu Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. To oznacza, że możliwość wymiany fragmentu torów w Polwicy koło Zaniemyśla. Dzięki współpracy kolejarzy dużej i małej kolei, przejazdy Średzką Kolejką Wąskotorową nadal będą sprawne i bezpieczne.

Z darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. skorzysta stowarzyszenie, a przede wszystkim zwiedzający i podróżujący Średzką Koleją Powiatową. Kolejka wąskotorowa jest atrakcją powiatu średzkiego. Składy prowadzone głównie parowozami kursują na 14 kilometrowym odcinku Środa Wielkopolska - Zaniemyśl. Szyny, pochodzące z wymiany toru na sieci linii kolejowych w zarządzie PLK, będą wykorzystane na trasie kolei pod zarządem Kolejki Średzkiej.

Przypomnijmy, że w tym roku istniało realne niebezpieczeństwo, że kolejka nie wyjedzie na szlak w maju. - W związku z licznymi zapytaniami o publikację rozkładu jazdy Średzkiej Kolei Powiatowej na 2019 rok, uprzejmie informujemy, że czyniliśmy wszelkie starania, aby inauguracja sezonu turystycznego odbyła się tradycyjnie 1 maja. Niestety, ze względu na fakt, iż ostatnie badania diagnostyczne torowiska wykazały wiele uszkodzeń, jesteśmy zmuszeni przed rozpoczęciem regularnych przewozów wymienić około 450 sztuk podkładów kolejowych i do tej pory linia Środa Miasto – Zaniemyśl będzie wyłączona z eksploatacji – tak informowali kolejarze na profilu facebookowym „Średzka Kolej Powiatowa” pod koniec marca.

Ta informacja wywołała wówczas duże poruszenie wśród przedstawicieli Zarządu Średzkiego. Na jednej z sesji rady powiatu nastąpiła decyzja o przekazaniu 35 tys. zł na wymianę podkładów kolejowych. Wspólnie z kolejarzami przedstawiciele Zarządu zaangażowali się też w wymianę torowiska. Dzięki temu kolejka wyruszyła na szlak i cieszyła się sporym zainteresowaniem podróżnych.

We wrześniu zorganizowano spotkanie z udziałem władz gmin Środa i Zaniemyśl, a także przedstawicielami powiatu średzkiego. Wspólnie określono, że trzeba przeznaczyć większe nakłady finansowe na dalsze funkcjonowanie kolejki. Nie jest wykluczone, że w finansowaniu wsparciem będzie też Sejmik Województwa Wielkopolskiego. W tej sprawie mają toczyć się odpowiednie rozmowy.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek