Już w przyszłym roku mieszkańcy naszego powiatu będą mogli korzystać z wielu połączeń do Poznania. Już w przyszłym roku mieszkańcy naszego powiatu będą mogli korzystać z wielu połączeń do Poznania.

Zamieszanie wokół pociągów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie pojawiło się sporo pytań i wątpliwości odnośnie pociągów przejeżdżających przez nasz powiat. Przyczyniły się do tego zapowiedź Kolei Metropolitalnej, grudniowa zmiana rozkładu jazdy i liczne nieporozumienia.

Po opublikowaniu w poprzednim wydaniu „Głosu” artykułu dotyczącego pojawienia się już w przyszłym roku pociągów Kolei Metropolitalnej otrzymaliśmy wiele zgłoszeń i pytań. Mieszkańcy powiatu zastanawiali się, czy ich bilety miesięczne będą obowiązywać także u tego przewoźnika oraz czy pociągi będą zatrzymywać się na wszystkich stacjach.

O Kolei Metropolitalnej…
Poznańska Kolej Metropolitalna zakłada stworzenie sieci częstych połączeń kolejowych pomiędzy stolicą Wielkopolski i miejscowościami oddalonymi od niej o około 50 km. Już wiadomo, że w pierwszej połowie 2018 roku uruchomione zostaną m.in. połączenia do Jarocina, czyli przecinające nasz powiat. W godzinach szczytu pociągi będą kursować nawet co 30 minut. W składach PKM obowiązywać będzie aktualna taryfa opłat oraz kupowane przez podróżnych bilety miesięczne.
We współfinansowaniu projektu uczestniczyć będą wszystkie samorządy położone wzdłuż danej linii kolejowej. Mechanizm jest dość prosty. Pociągi nie będą zatrzymywać się w miejscowościach, które nie partycypujących w kosztach.
Nasi samorządowcy zapowiadają, że w przyszłym roku powiat średzki planuje przekazać na ten cel 184,6 tys. zł, a gminy Środa Wlkp., Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą po 246,1 tys. zł. Już 11 grudnia ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie.
– Z zainteresowaniem i pełną akceptacją przyjęliśmy propozycję PKM – mówi starosta Marcin Bednarz. – Copółgodzinne połączenia kolejowe na trasie Poznań – Jarocin to doskonała propozycja dla naszych mieszkańców – dodaje.

Mniej pociągów od grudnia?
Od 10 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Także w tej kwestii nie obyło się bez błędów i nieporozumień. Docierały do nas głosy, że w godzinach szczytu zmniejszono liczbę połączeń na trasie Poznań Główny – Jarocin. Zdaniem mieszkańców pociągi w tych godzinach i tak były już przepełnione, a po wycofaniu kolejnych spodziewali się oni ogromnego ścisku.
Wysłaliśmy więc do rzecznika prasowego Przewozów Regionalnych pytanie, dlaczego wprowadzane są takie zmiany. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że organizatorem przewozów jest Urząd Marszałkowski, a od zamówienia organizatora uzależniona jest liczba połączeń. Przewozy Regionalne twierdziły też, że kursów wcale nie będzie mniej.
Jak to więc możliwe, że kiedy weszliśmy w wyszukiwarkę na głównej stronie PKP, po 10 grudnia pociągu np. około godziny 16:25 nie było? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mogły wystąpić problemy z wyświetlaniem pociągów Kolei Wielkopolskich w elektronicznych rozkładach jazdy na stronach internetowych. Faktycznie. Sprawdziliśmy dane połączenie na „stacjonarnym” rozkładzie jazdy i znaleźliśmy je. Po naszej interwencji zaczęły także prawidłowo działać elektroniczne wyszukiwarki na stronie PKP.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja