Dzierżnica: Tajemnice szwajcarskiej wilii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niegdyś był to reprezentacyjny budynek, a od wielu lat popada w ruinę. Nadal jednak istnieje zainteresowanie dawną willą szwajcarską, która mieści się wśród parku w Dzierżnicy.

Dzierżnica jest starą osadą średniowieczną. Wieś od 1884 r. należała do Niemojewskich, a następnie do rodziny Wize. We wrześniu 1939 r. koło wsi funkcjonowało polowe lądowisko 3. poznańskiego dywizjonu myśliwskiego (jednostka Armii Poznań), z którego startowały samoloty PZL P.11 c.

Obecnie znajdują się tutaj pozostałości dworu wybudowanego w formie wilii w latach 1884-1885 przez Zygmunta Gorgolewskiego dla Ignacego Niemojewskiego. Dwór został wtedy zbudowany w modnym stylu willi szwajcarskiej z wykonaniem drewnianych balkonów i elementów konstrukcji dachów. Wnętrze willi zostało przebudowane już przed 1900 r. dla podniesienia reprezentacyjności budynku. Styl ten nie przyjął się wśród polskiego ziemiaństwa. Wyjątkiem stała się jedynie druga realizacja zaprojektowana przez tego samego architekta w Kościankach, obecnie zniszczona. Przy dworze mieściły się oficyna i folwark. Właścicielem majątku w 1926 r. była rodzina Wize.

Dwór znajduje się w parku założonym w drugiej połowie XIX wieku o powierzchni 6 ha. Dodajmy, że w północnej części w 1920 r. została wzniesiona kaplica-mauzoleum św. Andrzeja Boboli w formie świątyni greckiej z 18 kolumnami rozmieszczonymi wokół budowli. Za kaplicą mieści się pomnik z tablicą kamienną upamiętniającą powstańca wielkopolskiego Andrzeja Wize i jego ojca Feliksa, który był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w 1918 r.

W minionym tygodniu obszerny artykuł na temat Dzierżnicy pojawił się na turystycznym portalu www.pojezierze24.pl. Autor tekstu, Mariusz Borowiak, prezentuje w nim szczegółowe informacje dotyczące architektury szwajcarskiej wilii. Opublikowane zostały również liczne fotografie, które prezentują obecny i archiwalny stan budynku. Ciekawostką jest też fakt, że zachowały się szkice obiektu projektowanego przez Zygmunta Gorgolewskiego. One też zostały udostępnione. Link do tekstu znajduje się TUTAJ.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?