Wydrukuj tę stronę
Dominowo: W jakim stanie jest gmina? Fot. RJ

Dominowo: W jakim stanie jest gmina?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z punktów obrad Sesji Rady Gminy była debata nad Raportem o stanie gminy za rok 2019. Przyjrzeliśmy się bliżej temu dokumentowi.

Na koniec ubiegłego roku gminę zamieszkiwało 3087 osób. W większości były to osoby dorosłe, przed 65 rokiem życia. Najwięcej osób zamieszkiwało Dominowo (732) i Murzynowo Kościelne (332), natomiast w Janowie i Wysławicach mieszkały zaledwie po 4 osoby w każdej z tych miejscowości.W gminie w 2019 roku urodziło się 43 dzieci. Zmarły 23 osoby, a średni wiek zmarłych to 73 lata. Zawartych zostało 27 małżeństw, a 7 par małżeńskich obchodziło 50-lecie pożycia.

Dochód gminy wynosił blisko 15,4 mln zł, a wydatki były niższe od tej kwoty o niespełna 85 tys. zł. Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał 434 świadczenia z tytułu programu 500+, przeznaczając na ten cel ponad 3 mln zł. 2275 osób zadeklarowało chęć segregacji odpadów komunalnych, a 495 osób nie chciało sortować swoich śmieci.

Ciekawie prezentuje się zestawienie posiadanego przez gminę mienia komunalnego wraz z szacunkową jego wartością. W gminie są dwa wozy strażackie, Volvo z Dominowa warte jest 550 tys. zł, a Star z Murzynowa jedynie 17 tys. zł. Droższy od tego drugiego wozu jest Fiat Panda należący do Ośrodka Pomocy Społecznej. Wartość tego auta szacuje się na 26 tys. zł.

Z obiektów szkolnych najwyżej wyceniono salę sportową przy szkole w Dominowie. W tabeli widnieje kwota przekraczająca 1,5 mln. zł. Rozbieg do skoku w dal w Murzynowie Kościelnym wycenia się na 14 tys. zł. Wybraliśmy z całego zestawienia jeszcze kilka innych obiektów, których wartości prezentują się następująco: świetlica w Bukowym Lesie – 8 204 zł, Fontanna „Wiatr Róż” - 195 272 zł, plac zabaw w Borzejewie – 6 896 zł, miejsce postoju i odpoczynku dla turystów (i nie tylko) przy kościele w Gieczu – 9 988 zł, boisko rekreacyjno-sportowe w Zberkach 48 601 zł i miejsce odpoczynku i rekreacji w Sabaszczewie – 44 845 zł. Wartość wszystkich składników mienia komunalnego oszacowano na ponad 20 mln zł.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl