Giecz: Opracują materiały o cmentarzysku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Rezerwat archeologiczny w Gieczu otrzymał informację o przyznaniu dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Ochrona zabytków archeologicznych”. Środki będą przeznaczone na opracowanie materiałów z gieckiego cmentarzyska.

Pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzono tutaj w 1959 r. Zostały ponownie wznowione w 1999 i trwały do roku 2008 r. Podczas prac wykopaliskowych zbadano obszar o powierzchni 1350 m2. Odkryto wówczas 313 obiektów sepulkralnych (w tej liczbie mieszczą się groby i wtórne depozyty kości ludzkich), a także ślady rozmaitej działalności ludzkiej. Badania doprowadziły do odkrycia ponad 400 przedmiotów związanych z pochówkami. Dotychczas opublikowano jedynie wstępne wyniki badań cmentarzyska i artykuł podsumowujący dotychczasowy stan badań.

Dotąd nie wykonano także kompleksowych badań specjalistycznych, np. datowania pochówków przy wykorzystaniu metody radiowęglowej. Główną potrzebą realizacji projektu jest fakt, że materiały źródłowe, zgromadzone w toku ratowniczych prac wykopaliskowych, już od ponad dziesięciu lat zalegają w magazynach. Badania archeologiczne przeprowadzi mgr Elżbieta Indycka, pracownik muzeum w Gieczu. Wyniki projektu zostaną przedstawione w formie monografii naukowej w polskiej wersji językowej wraz z tłumaczeniami streszczeń na język angielski. Zostaną one też zamieszczone czasopismach zagranicznych. Powyższe informacje zostały opracowane na podstawie artykułu Elżbiety Indyckiej na łamach „Informatora Gminy Dominowo”.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koszuty: Zablokowana jedenastka! Rolnicy nie ustępują
Koronawirus: Tak źle jeszcze nie było
Zapal znicz pamięci
Koronawirus: Stan na dzień 20 października
Koronawirus: Stan na dzień 19 października