Powstał dokładnie 155 lat temu Fot. BS Środa Wlkp.

Powstał dokładnie 155 lat temu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W pejzaż Środy wtopiło się wiele banków i agencji bankowych. Niektóre powstały niedawno, część z nich jest od wielu lat. Banki przez lata przeprowadzały się do nowych siedzib, dokonywały fuzji i zmieniały nazwy. Klientów kuszą bilbordami reklamującymi tanie pożyczki czy atrakcyjne lokaty. Część z nich zniknęło z mapy miasta. Jednak jeden jest „od zawsze”. W środę, 6 stycznia 155. rocznicę powstania obchodzi Bank Spółdzielczy w Środzie.

Historia bankowości w Polsce nie jest zbyt skomplikowana. Większość banków powstała w 1989 roku, kiedy to nastąpiła modernizacja systemu bankowego i prywatyzacja banków państwowych. Powstawały na bazie polskiego kapitału oraz zagranicznego. Wcześniej w kraju działało zaledwie kilka banków. Największym z nich był Bank Polski, który pełnił funkcję banku centralnego Królestwa Kongresowego. Działały też Domy Bankowe oraz prywatne kantory. Bank Polski w 1870 roku został rozwiązany przez władze carskie. Wówczas w Warszawie powstał Bank Handlowy, finansujący głównie przemysł, koleje i handel. Kolejne duże banki zaczęły powstawać dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czyli po roku 1918.

Wcześniej jednak istniała potrzeba funkcjonowania instytucji bankowych przeznaczonych dla ludności. Stąd w znajdującym się pod zaborami kraju zaczęto tworzyć banki spółdzielcze i samopomocowe. Wtedy właśnie powstał Bank Spółdzielczy w Środzie, który dziś obchodzi 155. rocznicę założenia.

6 stycznia 1866 roku powołana została do życia Kasa Oszczędności i Pożyczki Towarzystwa Rzemieślniczego, której kontynuatorem jest Bank Spółdzielczy w Środzie Wielkopolskiej. Tego dnia uchwalony został statut Kasy Oszczędności i Pożyczki Towarzystwa Rzemieślniczego pod opieką św. Józefa w Środzie. Jak nazwa wskazuje Kasa była własnością Towarzystwa Rzemieślniczego. Celem kasy był niesienie pomocy materialnej członkom Towarzystwa poprzez gromadzenie ich oszczędności oraz udzielanie im korzystnego kredytu. Kasa działała początkowo na terenie miasta, a należeć mogli do niej tylko członkowie.

Główną postacią i organizatorem był Ksiądz Augustyn Szamarzewski, który funkcję prezesa kasy pełnił do 1883 roku. Fundusze kasy tworzone były ze składek i ofiar przeznaczonych na żelazny fundusz, udziały, depozyty oraz pożyczki. Pierwszy depozyt w kwocie 33 marek w dniu rozpoczęcia działalności kasy tj. 7 stycznia 1866 roku złożyła robotnica Agnieszka Waligóra z Topoli, zaś pierwszą pożyczkę w wysokości 90 marek zaciągnął Stanisław Waraczewski z Topoli.

Jak potoczyły się dalsze losy Banku Spółdzielczego w Środzie? Przeczytajcie w najnowszym wydaniu gazety. Znajdziecie je tutaj

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Grozi mu 10 lat więzienia
Koronawirus: Stan na dzień 21 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma