Clever Step – pomożemy w Twojej sprawie frankowej Clever Step – pomożemy w Twojej sprawie frankowej

Odfrankowienie kredytu – dlaczego czas to pieniądz

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 października 2019 roku stanowi dla wielu frankowiczów szansę na zmianę warunków kredytu. Skorzystają na nim ci kredytobiorcy, którzy podpisali umowę zawierającą tzw. klauzule abuzywne, czyli zapisy, świadczące o tym, że bank świadomie działał na ich niekorzyść. Z Katarzyną Fiszer, prawnikiem z Clever Step rozmawiamy o tym, co zmieniło się w sytuacji polskich frankowiczów od czasu wydania wyroku TSUE.

Jak może zakończyć się skierowanie sprawy do sądu?

Zasadniczo wyrok sądu może doprowadzić do „odfrankowienia” kredytu lub unieważnienia umowy kredytowej.

Odfrankowienie polega na tym, że sąd usuwa z umowy klauzule niedozwolone i utrzymuje w mocy pozostałe warunki umowne, w tym oprocentowanie. Oznacza to, że kredyt staje się kredytem złotówkowym oprocentowanym stawką LIBOR. W efekcie bank musi oddać kredytobiorcy nadpłacone środki, dokonać obniżenia przyszłych rat i zmniejszyć saldo kredytu.
Unieważnienie umowy kredytowej jest to sytuacja, w której po orzeczeniu sądu, umowę traktuje się tak, jakby nie była zawarta. Wiąże się to z koniecznością wzajemnego rozliczenia dokonanych spłat i wypłat. W konsekwencji kredytobiorca nie ma już kredytu, a jego nieruchomość przestaje być obciążona hipoteką.

Dlaczego ważne jest szybkie podjęcie działań w przypadku umów frankowych?

Jest to ważne, ponieważ roszczenia z umów kredytowych ulegają przedawnieniu. Należy jednak pamiętać, że przedawnienie w sprawach CHF można przerwać poprzez podjęcie odpowiednich czynności przed sądem.

Czy w przypadku frankowiczów warto jest skorzystać z pomocy specjalistów?

Z doświadczenia wiem, że barierą, która powstrzymuje kredytobiorców od podjęcia kroków prawnych jest niezrozumienie procedur, skomplikowanych umów i wieloetapowego procesu, w którym przyjdzie im brać udział. Warto przeanalizować umowę kredytową ze specjalistami
i sprawdzić jakie prawa nam przysługują i czy jest szansa na odzyskanie nadpłaconych środków. Należy pamiętać, że umowy kredytowe różnią się między sobą, dlatego każdą należy zweryfikować osobno. Na szczęście orzecznictwo w sprawach frankowiczów w ostatnim roku pokazuje, że pomoc dla kredytobiorców CHF jest realna.

Czy w dobie pandemii Clever Step świadczy usługi na terenie całej Polski?

Tak, przed pandemią też pomagaliśmy kredytobiorcom z całej Polski, ponieważ formalności można obsługiwać zdalnie – wszystkie niezbędne dokumenty wysyłamy klientom kurierem lub pocztą. Klienci również wysyłają nam dokumenty w ten sposób. Rozmowy odbywamy telefonicznie lub za pośrednictwem wideokonferencji, ale w razie potrzeby docieramy w najdalsze zakątki kraju, a także przyjmujemy klientów w naszym biurze w centrum Poznania. Najczęściej podróżującymi osobami w zespole są nasi adwokaci – jako pełnomocnicy naszych klientów reprezentują ich w sądach w całej Polsce.

Zadzwoń 507 757 005 i dowiedz się więcej!
Adres do korespondencji: ul Poznańska 68, 60-853, Poznań.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?