Środa: Tajemnica starej fotografii Fot. autor nieznany

Środa: Tajemnica starej fotografii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na gmachu obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie znajduje się tablica z nazwiskami poległych w czasie II Wojny Światowej profesorów i uczniów. Jest wśród nich Stefan Tipelt.

Od 1922 roku w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego mieściło się Państwowe Gimnazjum Humanistyczne. Wśród jego uczniów wymienia się Stefana Tipelta.

Napisał do nas Pan Maciej, którego rodzina pochodziła ze Środy. Babcia Pana Macieja ukończyła wspomniane Gimnazjum, zdając maturę w 1931 roku. W zbiorze fotografii, który nasz Czytelnik odziedziczył po swoich przodkach, są także zdjęcia ze Środy, choć, jak twierdzi Pan Maciej, jego rodzina mieszkała tutaj tylko do wybuchu wojny. Pana Macieja zainteresowała fotografia, którą publikujemy. Czy znajduje się na niej wspomniany Stefan Tipelt?

- W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej udało mi się znaleźć również skan z gazety w którym to znalazłem nazwiska innych osób z gimnazjum, które chodziły z babcią do klasy.
Wśród nich był Stefan Tipelt. Zacząłem poszukiwania w Internecie i odkryłem, że jego nazwisko jest na tablicy pamiątkowej koło średzkiego liceum (jako osoby poległej) podczas II wojny światowej. Zainteresowałem się tą sprawą bo chciałem odnaleźć go na zdjęciach z albumu babci ale niestety nie znałem jego twarzy. W sieci znalazłem kilka sprzecznych informacji - w jednym miejscu, że osoba o takim imieniu i nazwisku poległa podczas Powstania Warszawskiego. Ale na stronach pamiec.pl. i w IPN znalazłem informację, że urodził się w tym samym roku co moja babcia, działał w AK (miał pseudonim "Pik") i w 1944 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej został aresztowany przez Smiersz i potem przesłuchiwany przez NKWD i stracony na Zamku w Lublinie w 1944 roku – pisze Pan Maciej.

Czy jest wśród naszych Czytelników ktoś, kto potrafi zidentyfikować osoby ze zdjęcia? Czy pierwszy z lewej to Stefan Tipelt? Czy ktoś może pomóc naszemu Czytelnikowi rozwiązać zagadkę starej fotografii? Liczymy na Państwa pomoc.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Dwa wypadki na DK11. Jest ofiara śmiertelna
Ekstremalna jazda daje mu siłę
W Murzynowie został rozbity gang
Uwaga! Na drogach może być ślisko
Brak chętnych na budowę dachu