Podwójne OC samochodu – co to jest? Podwójne OC samochodu – co to jest?

Podwójna polisa OC – zasady, o których musisz pamiętać

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polisa OC chroni sprawcę wypadku przed odpowiedzialnością cywilną. Za brak ubezpieczenia grozi wysoka kara finansowa. Jednak może zdarzyć się tak, że samochód będzie ubezpieczony w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie. Podwójna polisa OC ma miejsce wtedy, gdy właściciel nie wypowie umowy ubezpieczenia w odpowiednim momencie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać.

Kupiłeś samochód? A może zbliża się koniec trwania Twojej polisy i znalazłeś nową, bardziej atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC? W takiej sytuacji musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które ochronią Cię przed podwójną polisą OC i dodatkowymi kosztami. Sprawdź!

Podwójne OC samochodu – co to jest?
Podwójna polisa OC ma miejsce wtedy, gdy samochód został ubezpieczony w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy:
• kupiłeś samochód i zapomniałeś wypowiedzieć ubezpieczenia sprzedającego, tylko od razu kupiłeś własne,
• nie wypowiedziałeś aktualnej polisy OC i zawarłeś nową u innego ubezpieczyciela,
• list lub e-mail z wypowiedzeniem umowy nie dotarł do towarzystwa ubezpieczeniowego,
• wniosek o rezygnację z polisy nie został prawidłowo uzupełniony.
Nie istnieje możliwość podwójnego ubezpieczenia pojazdu w tym samym TU. Firma ubezpieczeniowa nie może żądać od klienta podwójnej zapłaty za polisę. Takie sytuacje reguluje art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Więcej informacji na temat podwójnego OC pojazdu znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/podwojne-oc.

Mam podwójne ubezpieczenie auta – co dalej?
Z reguły każda polisa OC jest automatycznie przedłużana. Takie działanie zapewnia ciągłość ubezpieczenia na wypadek, gdyby polisa wygasła, a kierujący pojazdem został sprawcą kolizji. Dzięki temu za powstałe szkody zapłaci ubezpieczyciel.
Musisz jednak pamiętać, że od tej reguły jest jeden wyjątek. Jeśli kupiłeś samochód z aktualnym ubezpieczeniem, to należy pamiętać o tym, że o polisa zbywcy nie przedłuży się automatycznie. Twoim zadaniem jest zakup nowego ubezpieczenia zanim poprzednie wygaśnie. Za brak aktualnego OC może grozić Ci kara powyżej 5000 złotych.
Kupiłeś samochód, zawarłeś umowę z ubezpieczycielem, a może skorzystałeś z lepszej oferty? Po kilku miesiącach otrzymałeś wezwanie do zapłaty za polisę OC od dawnego ubezpieczyciela? Taka sytuacja oznacza tylko jedno – nie wypowiedziałeś poprzedniej umowy.
Bez Twojej rezygnacji, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek automatycznie przedłużyć polisę na kolejny rok. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest jak najszybsze złożenie wypowiedzenia ubezpieczenia.
Odpowiedni druk z łatwością znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela. Aby zrezygnować z polisy, wypełnij druk i wyślij go do firmy ubezpieczeniowej. Pamiętaj o tym, że będziesz musiał zapłacić za okres, podczas którego obowiązywało ubezpieczenie. Wysokość opłaty będzie ustalona indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jej ceny z łatwością możesz porównać w internetowej porównywarce ubezpieczeń, np. https://rankomat.pl.

Jak uniknąć podwójnej polisy OC?
Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby w przyszłości uniknąć podwójnej polisy? Stosuj się do tych zasad:
• Gdy kupujesz samochód, sprawdź, do kiedy trwa polisa OC, a po zakupie zgłoś się do ubezpieczyciela w celu poznania dokładnych ogólnych warunków ubezpieczenia. Jeśli nie będą Ci odpowiadać, złóż wypowiedzenie. W takiej sytuacji TU zwróci zbywcy pieniądze za niewykorzystany okres ochrony.
• Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, zrób to najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy. W innym przypadku będziesz musiał zapłacić za każdy dzień trwania polisy ubezpieczenia.
Z ubezpieczenia OC możesz zrezygnować w każdym, dowolnym momencie. Jednak w takiej sytuacji musisz pamiętać o tym, żeby najpierw wypowiedzieć umowę u poprzedniego ubezpieczyciela, a dopiero później zawrzeć nową. Zadbaj także o zachowanie ciągłości ubezpieczenia. W innym przypadku możesz spotkać się z wysoką karą finansową.

Pamiętaj o tym, żeby dokładnie przestrzegać ustalonych terminów przez ubezpieczyciela. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dzięki temu z pewnością unikniesz dodatkowych opłat, takich jak za podwójną polisę OC.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Dwa wypadki na DK11. Jest ofiara śmiertelna
Ekstremalna jazda daje mu siłę
W Murzynowie został rozbity gang
Uwaga! Na drogach może być ślisko
Brak chętnych na budowę dachu