Tradycja i nowoczesność - chleb z chlebomatu

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Po rocznej przerwie ruszył ponownie w Środzie wypiek naturalnego chleba w małej, przydomowej piekarni. Poza starą recepturą jest też nowoczesność. Chleb można zakupić w chlebomacie.

Po rocznej nieobecności na rynku działalność wznowiła przydomowa piekarnia „Pajda”. Jej właścicielka, Anna Półrolniczak, jest absolwentką wydziału technologii żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Wszystko zaczęło się jakiś czas temu od tego, że pani Ania chciała spróbować samemu wypiekać chleb. Szybko zyskał on uznanie jej rodziny i gości. Zachęcona pozytywnymi opiniami i w wyniku wielu zbiegów okoliczności udało się wypiekać chleb także dla innych. W 2017 roku powstała przydomowa piekarnia, w której można było zakupić chleb wypiekany według tradycyjnej receptury. Pieczywo zyskało uznanie wielu mieszkańców Środy, ale niespodziewanie piekarnia na rok zniknęła z mapy miasta. Teraz ponownie można zakupić chleb wypiekany z naturalnych składników.

- Chleby z mojej przydomowej piekarni nie są wypiekane na skalę przemysłową, są produktem rzemieślniczym, lokalnym. Istotą jest sam skład pieczywa. Zakwas, na którym "budowany" jest chleb ma około 13 lat, jest cały czas biologicznie czynny. W chlebach nie znajdą państwo ani drożdży, ani jaj, ani mleka. Mąka pochodzi ze zbóż z wielkopolskich pól, a tzw. czysta etykieta (clean label), którą "Pajda" posiada oznacza produkt naturalny, który nie zawiera ulepszaczy, wzmacniaczy smaku, stabilizatorów, konserwantów oraz innych składników chemicznych - tłumaczy właścicielka.

Piekarnia to nie tylko chleb wypiekany według starej, tradycyjnej receptury, to także nowoczesność.
Przy piekarni stanął bowiem chlebomat. Teraz zwolennicy wypieków z „Pajdy” mogą zakupić chleb za pomocą pierwszego takiego urządzenia w Środzie.

Automat znajduje się przy siedzibie piekarni, przy ul. Bora-Komorowskiego 3, oczywiście w Środzie. Jest on czynny codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 5:30 do 22:00.

Największą nagrodą dla Pani Ani są słowa uznania z ust klientów i ich powroty po następne bochenki chleba.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Trochę się tego nazbierało
Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.