Środa: Kadr z innej epoki Fot. Z. Jagielski

Środa: Kadr z innej epoki

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Krótko po wojnie Zygmunt Jagielski otworzył w Środzie swój zakład fotograficzny. Działalność prowadził przez wiele lat. Urodził się w 1913 roku i z początku prowadził swój zakład w Śremie.

Jednak fotografia, którą reprodukujemy powstała w średzkiej pracowni. Świadczy o tym, umieszczony na odwrocie, odcisk pieczątki o treści „Z. Jagielski – Środa”.

Zdjęcie z całą pewnością zostało wykonane w czasach PRL-u. Co właściwie ono przedstawia? W pierwszej chwili można pomyśleć, że w sklepie pojawił się deficytowy towar. Jednak przy uważnej obserwacji fotografii w powiększeniu daje się zauważyć, znajdujący się na boku szafki napis. Najprawdopodobniej zaczyna się od liter PCK. Czyżby zdjęcie przedstawiało jakąś akcję? Rozdawanie darów? Co znajduje się w szarych, papierowych torebkach, wręczanych osobom stojącym w kolejce? Cukier? Mąka?
Znów liczymy na wiedzę i pamięć naszych Czytelników. Z informacji, jaką uzyskaliśmy od jednego z naszych Czytelników wynika, że fotografia została wykonana po wojnie, ale przed rokiem 1953.

- Fotografię znalazłem w rodzinnych zbiorach i bardzo mnie zaciekawiła. Nie rozpoznaję na niej nikogo. Nie sądzę, aby przedstawiała kogoś z mojej rodziny, gdyż nie widzę podobieństw z innymi zdjęciami. Ta fotografia jest wyjątkowa i jedyna taka w moim zbiorze – pisze Czytelnik.

Przywróćmy pamięć odległych lat, choć, jak widać na zdjęciu, nie były one wesołe. Może rozpoznajecie kogoś ze zdjęcia? Może ktoś sobie przypomni sytuację podobną do tej, którą przedstawia fotografia?
Nic już o tym zdjęciu nie dowiemy się ani od Zygmunta Jagielskiego, ani od jego zięcia, Andrzeja Lenickiego, który przejął zakład po teściu. Obaj panowie już nie żyją. 

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Trochę się tego nazbierało
Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.