Bank Pekao

Środa: Szymek Walkowiak powraca do zdrowia! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jego stan zdrowia zmobilizował wielu średzian do ogromnej pomocy. Niecały rok od pierwszej operacji jest szansa, że Szymek Walkowiak wróci do pełnej sprawności.

O sprawie informowaliśmy w grudniu 2018 r. Rodzice Szymka apelowali o pomoc. – Prawa rączka Szymka ma tylko dwa paluszki, a obie nóżki są zdeformowane, w tym lewa nóżka jest krótsza od prawej. Niedawno usłyszeliśmy prawidłową diagnozę: fibular hemimelia. Jest to rzadka choroba, oznaczająca obustronną wadę kości strzałkowej. Naszą jedyną szansą jest dr Paley, który przygotował indywidualny plan leczenia dla Szymka i który musimy rozpocząć jak najwcześniej. Już w styczniu 2019 roku mamy zaplanowaną pierwszą operację i bez waszej pomocy nie uda nam się zebrać ogromnych środków w tak krótkim czasie! Bardzo prosimy, pomóżcie nam przywrócić sprawność i samodzielność Szymka – czytaliśmy w rozpaczliwym apelu. Na operację trzeba było zebrać kwotę ponad 370 tys. zł. I wtedy stał się cud, pieniądze uzbierano w niecały miesiąc.

– Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim za pomoc w zbiórce w 2019 roku. Bez pomocy nie bylibyśmy w stanie rozpocząć leczenia Szymka i zrealizować pierwszego jego etapu w odpowiednim terminie, czyli zanim Szymek skończy dwa lata – mówią Aleksandra i Tomasz Walkowiakowie. Jak wspominają, styczniowa operacja się udała. Niestety nie obyło się bez powikłań. – Miesiąc po operacji doszło do zakażenia okolic operowanych, przez co konieczna była druga, nieplanowana operacja. Następnie w kwietniu odbyła się trzecia operacja polegająca na wyjęciu zespoleń, wstawionych w trakcie pierwszej operacji. Niestety ze względu na przebyte zakażenie, które spowolniło zrastanie kości, niemożliwe było usunięcie wszystkich zespoleń i w prawej nodze lekarze musieli zostawić jedną płytę – mówią rodzice Szymka.

Od kwietnia do czerwca chłopiec odbywał codzienną intensywną rehabilitację w Warszawie, w czasie której uczył się na nowo chodzić. Po powrocie do domu była i jest ona systematycznie kontynuowana. Szymek musi wzmacniać nogi, aby dobrze przygotować się do następnych etapów leczenia. – We wrześniu spotkaliśmy się na konsultacji z dr Paley’em, który pozytywnie ocenił efekt operacji. Nakreślił też orientacyjny plan przyszłego leczenia zakładający korektę ustawienia prawej stopy i wydłużanie lewej nogi na początku 2021 roku – dodają Walkowiakowie.

Aktualnie od kilku tygodni Szymek ma pewne problemy dotyczące prawej nogi, która czasem puchnie i boli, co powoduje duże problemy z chodzeniem. – 23 stycznia na konsultacji w Paley European Institute w Warszawie lekarze sprawdzili stan nóg, aby znaleźć przyczynę dolegliwości. Okazuje się, że płyta ze śrubami, która cały czas znajduje się w prawej nodze zaczęła uciskać i to ona powoduje ból. Konieczne jest jej usunięcie. Czekamy za opinią dr Paley’a w tej sprawie i zatwierdzenia przez niego nowego planu leczenia, który zakłada rozdzielenie i przyspieszenie pewnych zabiegów. Pewne jest to, o czym wiedzieliśmy od samego początku. Leczenie nóg Szymka nie skończy się na jednym etapie – relacjonują rodzice Szymka.

Cały plan leczenia zakładać będzie kilka etapów. – Nie da się na obecną chwilę w pełni zaplanować. Wszystko zależy od tego, jak będą rosnąć kości i rozwijać się mięśnie i stawy. Najważniejsze jest to, że leczenie daje Szymkowi szanse na pełną sprawność w przyszłości – kończą optymistycznie Aleksandra i Tomasz Walkowiakowie.

Aktualnie trwa okres rozliczeń 1% podatku. Rodzice będą bardzo wdzięczni za przekazanie 1% dla Szymka. KRS: 0000037904 Cel szczegółowy 1%: 32869 Walkowiak Szymon

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Potencjalny morderca w areszcie
Sprzedaż alkoholu w ubiegłym roku
Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!