Czego każdy majsterkowicz potrzebuje w swoim własnym warsztacie Czego każdy majsterkowicz potrzebuje w swoim własnym warsztacie

Czego każdy majsterkowicz potrzebuje w swoim własnym warsztacie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby - także jako majsterkowicz. Nie da się więc stworzyć uniwersalnej i kompletnej listy rzeczy niezbędnych w każdym warsztacie - ze względu na to, czym chcemy się zajmować będziemy potrzebowali różnych sprzętów, materiałów, maszyn i przestrzeni. To chyba oczywiste, że stolarz i elektryk nie korzystają z jednakowych narzędzi, prawda?

Można jednak pokusić się o spisanie zestawu podstawowego, który powinien znaleźć się w każdym warsztacie. Tak jak w każdym domu powinna znaleźć się zmiotka i szufelka, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, tak w każdym warsztacie, choćby i najmniejszym powinny się znaleźć pewne narzędzia. Wstyd przecież, by nie móc naprawić jakiejś urwanej nogi od stołka tylko dlatego, że w warsztacie na co dzień zajmujemy się elektroniką, prawda?

Ponadto pragniemy zaprezentować kilka ciekawych rozwiązań dotyczących organizacji miejsca w warsztacie czy kąciku majsterkowicza urządzonym w innym pomieszczeniu - garażu, gabinecie czy nawet w sypialni. Najważniejsze nie jest to, by mieć dużo przestrzeni, lecz by tę przestrzeń dobrze zagospodarować: dobrze zaprojektowany kącik majsterkowicza można zorganizować nawet w niewielkim mieszkaniu.

Planując urządzenie domowego warsztatu zastanów się najpierw, jaki rodzaj majsterkowania cię interesuje. Czy wolisz raczej pracę z drewnem, a więc stolarstwo czy rzeźbiarstwo, czy raczej interesuje cię sprzęt elektroniczny i mechatronika? Zależnie od tego, czym pragniesz się zajmować, będziesz potrzebował różnych sprzętów i maszyn. Urządzanie warsztatu najlepiej zacząć od największych sprzętów: ergonomiczne ustawienie wielkich maszyn pozwoli ci umieścić pozostałe elementy wyposażenia warsztatu w taki sposób, by nie przeszkadzały w pracy przy użyciu którejkolwiek maszyny.

Najważniejszym elementem warsztatu będzie blat roboczy. Zadbaj o to, by był na odpowiedniej wysokości. Ustalając ją, weź pod uwagę, czy wolisz majsterkować siedząc, czy stojąc - często będzie to zależało od rodzaju napraw, którymi się zajmujesz. Jeśli wolisz siedzieć zadbaj o wygodny fotel lub lekki, ale stabilny stołek, który będziesz mógł łatwo przestawiać między różnymi powierzchniami, przy których będziesz pracował.

Jeśli chodzi o narzędzia, najlepiej jest skompletować sobie pełną gablotę narzędziową lub tablicę warsztatową. W ten sposób zorganizujesz podstawowy zestaw narzędzi, które przydadzą się każdemu. W jego skład wejdzie na pewno młotek, a może kilka młotków różnych rozmiarów, do tego obcęgi i imadło. Zestaw klucz nasadowych, ampulowych i śrubokrętów w różnych kształtach i rozmiarach to coś, co musi się znaleźć w absolutnie każdym warsztacie.

Trudno też zdziałać cokolwiek bez miękkiego ołówka, miarki i poziomicy. Natomiast różnego rodzaju śrubki i nakrętki, a także wiertarko-wkrętarka przyda się nie tylko w warsztacie, ale również w domu: co i rusz trzeba coś przykręcić albo naprawić, a wstyd, gdyby majsterkowicz z warsztatem nie był w stanie tego zrobić. Z tego samego powodu warto mieć w warsztacie gwoździe, jakąś małą piłkę czy duży zapas taśmy klejącej.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać