Jesteś gotowy na remont swojego mieszkania? Jesteś gotowy na remont swojego mieszkania?

Remont mieszkania czy przeprowadzka - w co lepiej zainwestować?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zastanawiając się czy warto wyremontować mieszkanie, czy jednak się przeprowadzić, warto wziąć pod uwagę fakt, że decydując się na zakup nowego mieszkania i tak będziemy musieli coś zrobić z tym starym, nad którym wisi widmo remontu. Nie oznacza to bynajmniej, że stając przed pytaniem remont czy przeprowadzka zawsze należy wybrać przeprowadzkę. Oznacza to tylko, że problem jest nieco bardziej złożony i warto przypatrzeć mu się od różnych stron, wziąć pod uwagę wszystkie aspekty sprawy i po namyśle podjąć odpowiedzialną, a jakże przecież znaczącą decyzję.

Na początku warto się zastanowić, jak bardzo konieczny jest remont. Jeżeli okna są zupełnie nieszczelna, parkiet tak krzywy, że można potknąć się o podłogę, na ścianach są zacieki i plamy, a w łazience grzyb, poza tym ciekną krany, a lodówka pamięta czasy słusznie minione - to remont jest absolutnie niezbędny. Jeżeli jednak motywacją do remontu są nieco wyblakłe ściany i zepsuta toaleta, warto rozważyć inne możliwości tudzież mniejszy remont.

W tym momencie należy również zastanowić się nad tym, jakim budżetem dysponujemy i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zmianę swojego miejsca zamieszkania - czy to poprzez remont, czy to przeprowadzając się. Warto zauważyć, że na zakup nieruchomości można zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny, więc wystarczy, iż będziemy dysponować wkładem własnym o odpowiedniej wysokości, by kupić wymarzone mieszkanie czy dom - nie musimy więc ograniczać się do szukania mieszkania w zakresie cenowym ograniczonym naszym budżetem, spokojnie możemy patrzeć na nieruchomości nawet dwukrotnie droższe.
Niezależnie czy skłaniamy się bardziej ku przeprowadzce, czy ku remontowi warto rozejrzeć się po lokalnym rynku nieruchomości. Aby to zrobić udaj się do pobliskiej nieruchomości albo sprawdź oferty deweloperów budujących bloki w twojej okolicy. Można też rozejrzeć po portalach internetowych specjalizujących się w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami czy pozwalających na umieszczanie tego typu ogłoszeń.

Rozeznanie się w rynku nieruchomości pozwoli nam nie tylko na poznanie potencjalnie interesujących nas ofert, ale pozwoli również na ewentualną kalkulację. Być może okaże się, że ceny najmu mieszkań w naszej okolicy są na tyle wysokie, że możemy nasze stare mieszkanie wynająć i kupić nowe.
Jeżeli zdecydujemy się na taki krok nadal zostaje nam decyzja dotycząca remontu. Z jednej strony możemy wyremontować mieszkanie i odnowione wynajmować za wyższą kwotę, z drugiej - starsze mieszkania w niższym standardzie też spokojnie znajdują lokatorów, a z trzeciej strony - można tak dogadać się z lokatorami, zwłaszcza w przypadku najmu długoterminowego, że to oni, za kwotę potrąconą z czynszu lub za obniżenie czynszu, we własnym zakresie wyremontują mieszkanie. W ten sposób zrzucamy z siebie obowiązek czuwania nad remontem, który jednak się odbywa, a jednocześnie mieszkanie jest dla nas źródłem dochodu. Takie rozwiązanie może wydawać się skomplikowane, jednak w swej istocie opiera się na zaufaniu i porządnych, długoterminowych umowach najmu.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać