[Zdjęcie poglądowe] [Zdjęcie poglądowe]

Błąd lekarzy? Czy byli pracownicy wpędzają szpital w finansowe kłopoty?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Sąd Apelacyjny w Poznaniu w czwartek 24 maja rozpatrywał sprawę z powództwa jednego z pacjentów przeciw szpitalowi. Sprawa dotyczyła sytuacji z 2012 roku. Sąd wydał wyrok niekorzystny dla średzkiej placówki. Szpital musi zapłacić pacjentowi prawie pół miliona złotych i comiesięczną rentę w wysokości 3 tys. zł. Czy szpital będzie domagał się od lekarzy solidarnej zapłaty wobec pacjenta?

Apelację złożyły obie strony. Szpital ubiega się o oddalenie powództwa, czyli o uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji, który na rzecz pacjenta zasądził odszkodowanie w wysokości 14 890 zł, zadośćuczynienie w wysokości 500 tys. zł (wraz z odsetkami) oraz dożywotnią rentę wynoszącą 4 tys. zł. Pacjent za doznany błąd medyczny żądał natomiast zadośćuczynienia w wysokości miliona zł. Ostatecznie sąd apelacyjny w Poznaniu utrzymał ten wyrok w mocy. Skorygowano tylko kwotę odsetek i zmniejszono rentę do 3 tys. zł miesięcznie. To pierwszy taki wyrok, negatywny dla szpitala, dotyczący roszczeń za błędy medyczne.

Przypomnijmy, że zdarzenie miało miejsce w 2012 r., kiedy szpital działał jeszcze jako SPZOZ. W lipcu 2012 r. hospitalizowany na oddziale chirurgicznym pacjent został wypisany do domu z podejrzeniem tętniaka mózgu, który po kilku dniach pękł.

Podczas pobytu w średzkim szpitalu pacjent był konsultowany neurochirurgicznie z lekarzem z Poznania, niemniej w dokumentacji medycznej, stanowiącej podstawowy dowód w sprawie, ten fakt nie został odnotowany. Z kolei radiolog zalecił lekarzom z chirurgii, aby celem wykluczenia tętniaka u pacjenta wykonali specjalistyczne badanie DSA. Badania nie przeprowadzono, a pacjentowi zalecono konsultację w poradni neurochirurgicznej. W takim stanie znaczenie może mieć każdy dzień, a nawet każda godzina. Czy zatem zbagatelizowano chorobę pacjenta? Na karcie informacyjnej (wypisie ze szpitala) widnieje podpis byłych już pracowników szpitala, czyli dr. Błażeja Szuflaka i dr. Pawła Rylla, pełniącego wówczas funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego w szpitalu. Czyżby zespół chirurgiczny nie rozpoznał stanu pacjenta, a lekarze nie dopełnili swoich obowiązków? Prawdą jest, że po opuszczeniu szpitala tętniak pękł i pacjent do dziś nie jest w pełni sprawny. Kto zatem ponosi za to winę? Kto będzie teraz spłacał zasądzone kwoty?

Czy szpital poradzi sobie ze spłatą odszkodowania?

Postępowanie sądowe w tej sprawie trwało sześć lat. Wobec prawomocnego wyroku szpital musi w trybie natychmiastowym spłacić zasądzone należności. Placówka posiada ubezpieczenie na wypadek podobnych sytuacji. Wówczas ubezpieczenie na jeden przypadek medyczny było najniższe z możliwych i wynosiło tylko 195 179,10 zł. Większość tej kwoty ubezpieczyciel już zapłacił, pokrywając koszty postępowania sprawy sądowej oraz koszty na rzecz pacjenta, któremu już wcześniej przyznano rentę zabezpieczającą.

– W najbliższych dniach szpital na rzecz powoda (pacjenta) musi zapłacić z własnych środków około 430 tys. zł – wyjaśnia prezes zarządu szpitala, Filip Waligóra. I dodaje: – Na pewno wystąpię do sądu z regresem, czyli z pozwem o solidarną zapłatę zasądzonej kwoty przez lekarzy odpowiadających wówczas za pobyt pacjenta w szpitalu. To bardzo duża kwota. W obecnej sytuacji szpitala, który boryka się ze starym zadłużeniem, to poważny problem. Mam nadzieję, że w zaistniałej sytuacji lekarze nie będą uchylali się od współodpowiedzialności.
Dr Paweł Ryll nie chce komentować werdyktu sądu, gdyż jak powiedział, nie uczestniczył w sprawie i nie jest merytorycznie z nią zapoznany. Podobnie dr Błażej Szuflak pozostawia zaistniałą sytuację bez komentarza.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 13 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 12 kwietnia
Kapsuła czasu w Rumiejkach
Koronawirus: Stan na dzień 11 kwietnia
Akcja strażaków na Jeziorze Raczyńskim