Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Czy widzisz na swoim ciele pieprzyki, ciemne plamki lub inne znamiona? Warto je przebadać. Nie wszystkie są groźne na tyle, by zwiastowały nowotwór skóry, ale wiele z nich może być przyczyną uciążliwych powikłań.

W ostatnią sobotę kwietnia Szpital Średzki Serca Jezusowego przygotował dla mieszkańców powiatu (i nie tylko) bezpłatną profilaktyczną akcję „Przygotuj się na lato”. Podczas niej diagnozowano znamiona i informowano pacjentów o możliwości ich usunięcia. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i ponownie odbędzie się w sobotę 19 maja.

Nadchodzi bowiem lato. To czas, kiedy odsłaniamy więcej ciała i wystawiamy na działanie promieni słonecznych większą powierzchnię skóry. A zdarza się, że mamy na niej różne znamiona, które są nie tylko niepotrzebne, ale mogą się okazać również niebezpieczne, szczególnie, gdy wystawiamy je na słońce. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje o ciągle wzrastającej liczbie zachorowań na nowotwory skóry.
– W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, postanowiliśmy w Szpitalu Średzkim zorganizować akcję profilaktyki raka skóry. Dermatolog Zbigniew Kraś badał pacjentów i kwalifikował tych z potencjalnie groźnymi zmianami do zabiegów chirurgicznych. Kilkanaście osób skorzystało z tej możliwości. Usunięto ponad 20 znamion, które zostaną teraz zbadane mikroskopowo – powiedziała Katarzyna Sikora, specjalista chirurgii ogólnej i koordynator oddziału chirurgicznego w średzkim szpitalu.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza marek marek 12 maj 2018

    jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun... podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 w sklepie konopnym mają też sklep internetowy jak komuś daleko www konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud....

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 13 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 12 kwietnia
Kapsuła czasu w Rumiejkach
Koronawirus: Stan na dzień 11 kwietnia
Akcja strażaków na Jeziorze Raczyńskim