Już wkrótce, skracając czas oczekiwania i poszukiwania innych placówek z płatnymi zabiegami, będziesz mógł także w systemie komercyjnym wykonać zabiegi w średzkim szpitalu. Już wkrótce, skracając czas oczekiwania i poszukiwania innych placówek z płatnymi zabiegami, będziesz mógł także w systemie komercyjnym wykonać zabiegi w średzkim szpitalu.

Szpital także dla komercji

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W związku z niewystarczającym kontraktem z NFZ, szpital w Środzie Wlkp. podejmie się realizacji zabiegów w systemie komercyjnym. Co to oznacza dla pacjenta? Płatność dla zainteresowanych za pewne zabiegi, które nie wymagają natychmiastowego działania. Dogodnością dla chorego mają być niewygórowane ceny usług i możliwość rozłożenia ich na raty bez oprocentowania.

– Szpitalny ryczałt nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb zdrowotnych naszych pacjentów. Miesięcznie otrzymujemy z NFZ kwotę rzędu 1 mln 112 tys. zł. W ramach tej sumy musimy leczyć wszystkich pacjentów szpitalnych. W obecnej sytuacji naszego szpitala jest to stanowczo zbyt mała kwota. Dodatkowo, od października ubiegłego roku, kiedy nastąpiły zmiany w finansowaniu z NFZ, zlikwidowano instytucję tzw. nadwykonań. O ile w latach ubiegłych szpital mógł liczyć na dodatkowe środki z NFZ za zabiegi zrealizowane ponad udzielony limit finansowy, po październikowej reformie jest to już historia. Nadwykonań nie ma. Dlatego jeżeli teraz robimy coś ponad limit, wiemy już, że robimy to na własny rachunek, bo tych kosztów NFZ już nie pokryje – tłumaczy prezes zarządu szpitala, Filip Waligóra. – Mimo to decydujemy się na pewne nadwykonania, wiedząc, że nie otrzymamy za nie zwrotu kosztów. Tego wymaga dobro pacjenta. Jesteśmy w końcu jednostką finansowaną także ze środków publicznych, mającą pewne specjalne cele – dodaje.

Największe braki finansowe szpital dostrzega w zakresie ortopedii. W pierwszym półroczu bieżącego roku na leczenie pacjentów hospitalizowanych i tych wymagających pomocy z powodu nagłych urazów szpital planuje przeznaczyć 510 tys. zł, co daje 8 proc. całego kontraktu. Biorąc pod uwagę inne oddziały i zabiegi, placówka nie jest w stanie wygospodarować większej kwoty. W wyniku tak ograniczonych środków szpital nie jest w stanie wykonywać zabiegów ortopedycznych planowanych w ramach kontraktu z NFZ.

Ideą przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego było to, aby taki podmiot leczniczy swoją działalność opierał nie tylko na NFZ, ale także np. na organizowaniu odpłatnych usług medycznych.

– W związku z tym chcemy zaoferować zainteresowanym pacjentom wykonywanie ortopedycznych zabiegów w systemie komercyjnym – informuje prezes. – W ciągu najbliższych tygodni pojawi się cennik tych zabiegów. Nasza placówka pod względem infrastruktury, wykwalifikowanego personelu medycznego i nowoczesnego sprzętu jest w pełni gotowa, by świadczyć takie usługi – dodaje.
Jak zapewnił prezes szpitala, stawki za zabiegi będą konkurencyjne w stosunku do innych podmiotów medycznych w pobliżu, co zmniejszy czas oczekiwania na zabieg i pozwoli pacjentom korzystać z usług w średzkim szpitalu, a nie w placówkach poza Środą. Dodatkowym udogodnieniem dla pacjentów będą tzw. „mediraty”, a więc możliwość rozłożenia płatności za zabieg na raty. Szpital nawiązał już współpracę w tym zakresie z firmą MediRaty.

Liczba rat ma być dostosowana do możliwości pacjenta, a należność spłacana w systemie ratalnym ma być kwotą nieoprocentowaną.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?