Zbyt częsty kontakt małych dzieci z smarfonami lub tabletami może mieć negatywny wpływ na rozwój mowy. Zbyt częsty kontakt małych dzieci z smarfonami lub tabletami może mieć negatywny wpływ na rozwój mowy.

Moje dziecko jeszcze nie mówi

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Od jakiego wieku dziecko powinno już mówić? Powinny być to pojedyncze słowa czy proste zdania? Chłopcy mają trudniejszą mowę? Czy telefon lub tablet może zakłócić jej rozwój? Takie pytania zadaje wielu rodziców, a głównie mamy dwulatków, które martwią się tym, że ich pociechy jeszcze nie mówią. Czas obalić kilka mitów i dać dojść do głosu potwierdzonym badaniami faktom.

Kalendarz mowy dziecka
Mgr Hanna Wawrzyniak-Kujawa – pedagog, neurologopeda i specjalista wczesnego wspomagania rozwoju w Centrum Wspierania Rozwoju Twojego Dziecka „Progressio” przy ul. Kilińskiego w Środzie – wyjaśnia pewne budzące niepokój kwestie.
Logopedzi coraz częściej spotykają się z opóźnionym rozwojem mowy u dzieci. Ważne jest, by rodzic znał kalendarz rozwoju mowy swojego maleństwa, to znaczy czy głużyło, gaworzyło, czy i kiedy wypowiedziało pierwsze słowo. A te pojawiają się około pierwszego roku życia. Wówczas dziecko intencjonalnie używa pojęć „mama”, „tata”. Kolejno zwiększa się zasób słownictwa dotyczący najbliższego otoczenia. Należy zwrócić uwagę na poziom rozumienia: czy adekwatnie reaguje na prośby i zakazy. Dwulatek ma prawo posługiwać się wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, ale powinien już używać wszystkich samogłosek, głosek prymarnych. Może także przestawiać kolejność głosek w wyrazie czy opuszczać je, dlatego mowa może być niezrozumiała.

Co robić?
Zdaniem H. Wawrzyniak-Kujawy, jeśli mowa dziecka budzi niepokój, powinniśmy udać się do logopedy, który oceni sprawność aparatu mowy, budowę anatomiczną oraz sprawność aparatu artykulacyjnego. Chodzi o ruchomość języka, wędzidełko podjęzykowe, wędzidełko wargowe, zgryz, napięcie mięśniowe czy tor oddechowy. W sytuacji poprawnej budowy anatomicznej specjalista udzieli rad, jak postępować z maluszkiem, aby stymulować u niego rozwój mowy. 

Telefon, tablet, komputer?
Specjaliści twierdzą, że dzieci poniżej 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z wyświetlaczami. Zalecają, by nie dawać dzieciom do zabawy smartfonów i tabletów. Według danych Pediatric Academic Societies ponad jedna trzecia dzieci, które jeszcze nie ukończyły roku, bawiła się nimi. Dlatego jednym z najczęstszych zaleceń logopedy jest ograniczenie oglądania bajek, używania tabletów i gier komputerowych. Należy pamiętać, że pierwsze lata życia dziecka to okres intensywnego rozwoju ludzkiego mózgu.
– Do tego rozwoju konieczne jest wielozmysłowe poznawanie otaczającego świata. Dziecko powinno poczuć, doświadczyć, dotknąć, usłyszeć, aby struktury neuronalne jego mózgu mogły się prawidłowo rozwijać. Natomiast szybko zmieniające się i agresywne bodźce wzrokowe i słuchowe, które pojawiają się w grach, reklamach, bajkach oraz grających multimedialnych zabawkach, atakują mózg dziecka. Bodźce te są przetwarzane w prawej półkuli mózgu, której wysoka aktywność prowadzi do hamowania rozwoju lewej półkuli, odpowiedzialnej m.in. za rozwój mowy oraz myślenia dziecka – wyjaśnia neurologopeda z Progressio.

Czy chłopcy mówią później?
Do wielu poradni logopedycznych coraz zgłaszają się rodzice, którzy brak postępu rozwoju mowy u chłopców tłumaczą tym, że „chłopcy mówią później”. To fakt, że dziewczynki wykazują większą i szybszą gotowość na rozwój językowy, jednak nie jest to uzasadnione usprawiedliwianie znacznego opóźnienia językowego u chłopców. Normy rozwojowe języka dla obu płci są takie same. Zatem dwulatki, chłopcy i dziewczynki, mają równe szanse, by podjąć „dyskusję”.

Pomoc…
...dotyczącą niepokojącego rozwoju Twojego dziecka w Środzie Wlkp. uzyskasz między innymi w: Centrum Wspomagania Rozwoju Twojego Dziecka Progressio ul. Kilińskiego 23, tel. 606 255 184 oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ul. Żwirki i Wigury 3, tel. 605 868 858.

 

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 13 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 12 kwietnia
Kapsuła czasu w Rumiejkach
Koronawirus: Stan na dzień 11 kwietnia
Akcja strażaków na Jeziorze Raczyńskim