Dzięki dofinansowaniu zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego Szpital Średzki wyróżni się na tle innych szpitali powiatowych. Dzięki dofinansowaniu zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego Szpital Średzki wyróżni się na tle innych szpitali powiatowych.

600 tys. zł dla noworodków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za otrzymane środki szpital kupi sprzęt medyczny dla noworodków.O tym, że szpital ma otrzymać dofinansowanie o wysokości przeszło 600 tys. zł, wiadomo już było w styczniu. Jednak umowa doszła do skutku dopiero w piątek 16 marca, kiedy podpisano ją z Zarządem Województwa Wielkopolskiego.

Szpital otrzyma 607 046,20 zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Umowę o przekazanie tej pomocy podpisali w Szpitalu Średzkim prezes zarządu szpitala Filip Waligóra, członek zarządu Maria Olejniczak oraz Maciej Sytek, który reprezentował Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
Pieniądze otrzymane z funduszy unijnych (projekt „Poprawa jakości usług zdrowotnych z zakresu neonatologii i ginekologii, świadczonych w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego sp. z o.o.”) przeznaczone zostaną na doposażenie oddziału ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. Władze szpitala planują kupić ultrasonograf, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodka, lampę do fototerapii łóżeczkowej oraz stanowisko resuscytacyjne.
Zakupiona aparatura zwiększy bezpieczeństwo noworodków i skuteczność diagnostyki leczenia niepłodności, przyspieszy ją i ograniczy liczbę inwazyjnych zabiegów.

– Każdy szpital ukierunkowuje się w określonej działalności, ma swoje mocne i słabe strony. Nasza mocna strona, którą rozwijamy, jest związana z ginekologią i neonatologią, a także z położnictwem. Porodów co roku jest coraz więcej. W 2017 roku były 944 porody, w tym bliźniacze, stąd na świat przyszło aż 955 dzieci – powiedział prezes zarządu Filip Waligóra. – Ostatnią wprowadzona nowością są znieczulenia zewnątrzoponowe dla rodzących kobiet. Kilka takich porodów zrealizowaliśmy i kobiety przyznają, że nie czują bólu, a poród jest mniej stresujący. Staramy się, aby nasze usługi były jak najbardziej kompleksowe. Napisaliśmy zatem ten projekt, głównie po to, by zapewnić noworodkom dokładne i pewne badania. W szpitalach powiatowych dziecko zazwyczaj jest diagnozowane, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości. My chcemy realizować badania przesiewowe w zakresie neonatologii. Po zakupieniu sprzętu ze specjalistycznymi głowicami każde dziecko będzie miało wykonane USG przezciemiączkowe, czyli USG całego ciała – wyjaśnia prezes.

Projekt o łącznej wartości 714 172 zł – napisany przy dużym wsparciu Iwony Krauze ze spółki Środa XXI oraz Natalii Skrobich, pracownika szpitala – zyskał duże uznanie u członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Macieja Sytko. Uznał on, że plan opracowany przez średzian jest trafny i może przynieść korzystne skutki. Zwrócił uwagę na rozwój szpitali powiatowych, a szczególnie Szpitala Średzkiego. Docenił owocną współpracę zarządu szpitala oraz gminy Środa i powiatu średzkiego, których przedstawiciele – burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Marcin Bednarz – także byli obecni podczas podpisania umowy o dofinansowanie. M. Sytko zapewnił, że samorząd województwa wielkopolskiego będzie wspierał szpitale powiatowe, ponieważ znajdują się one w trudnej sytuacji. Przypomniał też, że kolejną rzeczą, która usprawni ich funkcjonowanie, jest wprowadzanie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM). Ułatwi ona wiele spraw, a wszelkie nowoczesne rozwiązania związane z jej wprowadzeniem zostaną dostarczone w ciągu bieżącego roku.

Oprócz Szpitala Średzkiego dofinansowanie otrzymały jeszcze dwie lecznice: Wojewódzki Szpital Neuropsychiatrycznego im. Oskara Bielawskiego w Kościanie (5,15 mln zł na rozbudowę) oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach (1,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego).

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Trochę się tego nazbierało
Piłkarski skaut. Opłacalny interes czy wolontariat?
Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!
Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.