Podczas podziękowań za lata pracy w średzkim szpitalu dr Lucyna Iciek nie kryła radości i wzruszenia. Podczas podziękowań za lata pracy w średzkim szpitalu dr Lucyna Iciek nie kryła radości i wzruszenia.

Satysfakcja to uśmiech zdrowiejącego dziecka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z dr Lucyną Iciek – wieloletnim ordynatorem Oddziału Dziecięcego Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego, o początkach pracy po studiach i później w Środzie, o zmianach na oddziale, a także o radości na widok zdrowiejących małych pacjentów i obowiązkach bycia ordynatorem – rozmawiała Małgorzata Frąckowiak.

Jakie były początki zawodowej drogi, nim podjęła pani pracę w Środzie?
Zaraz po zakończeniu studiów medycznych, czyli od października 1983 r., rozpoczęłam pracę w szpitalu w Górze Śląskiej, koło Leszna. Byłam już mężatką, mieliśmy 2 dzieci. W Górze Śląskiej proponowano nam pracę, specjalizację i duże mieszkanie, co było dla nas bardzo ważne z uwagi na dzieci. Przypomnijmy sobie jakie to były czasy. Dzisiaj Polska jest zupełnie innym krajem. Wtedy - mimo, że bardzo chciałam pracować w swoich rodzinnych, średzkich stronach - propozycja mieszkania była nie do odrzucenia. Zdecydowaliśmy się więc na pracę poza naszym regionem. Jednak zawsze marzyłam o powrocie do Środy. Zatrudnienie w Górze Śląskiej łączyło się bowiem z rozłąką z rodziną, rodzicami, liczyłam że kiedyś tutaj wrócę.
Wróciła pani w 2001 r. i rozpoczęła pracę w szpitalu w Środzie.
Wróciłam, obejmując stanowisko ordynatora Oddziału Dziecięcego. Zmiana w moim życiu została poprzedzona spotkaniem z dr Janiną Juskowiak-Kaczmarek na konferencji w Poznaniu. Pani Kaczmarek poinformowała mnie, że jest wakat na stanowisku ordynatora Oddziału Dziecięcego w średzkim szpitalu. Zachęciła mnie do udziału w konkursie. Bardzo jestem jej za to wdzięczna.
Jak ocenia pani zmiany, które nastąpiły w lecznicy średzkiej od 2001 roku?
Pracę w Środzie rozpoczęłam w starym budynku, w pawilonie pediatrycznym. Mimo, że brakowało nam miejsca, a warunki nie były zbyt dobre, wspominam te lata bardzo dobrze, ponieważ atmosfera panująca na oddziale była rodzinna i bardzo przyjazna. Potem nastąpił czas modyfikacji i remontów, co przyniosło wiele pozytywnych zmian w pawilonie, poprawiając w znacznym stopniu komfort pobytu chorych dzieci i towarzyszącym im rodziców na oddziale. W końcu nastąpił moment budowy nowego skrzydła, w którym obecnie znajduje się pediatria. Nastąpiła radykalna zmiana, zarówno pod względem powierzchniowym, jak i warunków przebywania dzieci i rodziców w szpitalu. Na nowy oddział przenieśliśmy się na początku 2015 r. Liczba łóżek pozostała taka sama, ale zwiększyła się powierzchnia, dzięki czemu bardzo poprawił się standard pobytu na oddziale. Pediatria dysponuje 17 łóżkami. Opieką obejmujemy zarówno niemowlęta, jak i dzieci oraz młodzież w wieku do 18 roku życia.
Odchodzi pani na emeryturę, rezygnując ze stanowiska ordynatora, ale nie żegna się ze szpitalem.
Będę pracować trzy dni w tygodniu - w poniedziałek, wtorek i w czwartek (dyżur 24-godzinny). Oddział zostawiam w dobrych rękach. Funkcję ordynatora będzie pełnić dr Dorota Roszyk, którą będzie wspierać doskonała karda lekarzy i pielęgniarek.
Na jaką pomoc mogą liczyć najmłodsi pacjenci w średzkim szpitalu?
Jesteśmy szpitalem powiatowym, z tego względu nie będziemy leczyć w Środzie bardziej skomplikowanych jednostek chorobowych, do których powołane są szpitale kliniczne. Przede wszystkim leczymy dzieci z chorobami układu oddechowego, przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Ponadto prowadzimy diagnostyką chorób neurologicznych w oparciu o aktualny sprzęt i zatrudnioną kadrę lekarską. Szpital jest przygotowany na przyjęcie każdego dziecka , a jeśli wymaga ono szczegółowej diagnostyki i dalszego specjalistycznego leczenia przekazujemy naszych chorych do ośrodków bardziej specjalistycznych.
Czy średzka pediatria jest komfortowym i dobrze wyposażonym oddziałem, z którego możemy być dumni?
Oddział jest bardzo dobrze wyposażony. Dysponujemy odpowiednim sprzętem do diagnostyki, do monitorowania na bieżąco stanu dziecka, do wykonywania podstawowych badań, a także bardziej specjalistycznych typu tomografia komputerowa, EEG z oceną dziecka przez neurologa, badania układu krążenia w oparciu o pracownię ECHO Serca w szpitalu i z oceną przez kardiologa. Ponadto Oddział jest zaopatrzony w sprzęt do reanimacji i resuscytacji i pulsoksymetrii, gdzie na bieżąco możemy wspomagać dzieci. Doposażanie oddziału to proces ciągły. Nasze potrzeby na bieżąco zgłaszamy w Zarządzie, który biorąc pod uwagę uwarunkowania finansowe bardzo aktywnie nas wspiera, za co bardzo serdecznie dziękuję.
Co uznaje pani za swój największy sukces w pracy w średzkim szpitalu?
Wyprowadzenie dziecka z sepsy menigokokowej, to jest wielka sprawa, a co udało nam się niejednokrotnie. Chciałabym jednak powiedzieć, że najbardziej cenię codzienność, kiedy po kolejnym dniu leczenia widzimy uśmiech zdrowiejącego dziecka i szczęśliwych rodziców. To jest największy sukces i największa satysfakcja. Praca w pediatrii polega na tym, że możemy się rozwijać do końca kariery zawodowej. Tutaj uczymy się przez całe życie, każdy pacjent jest niepowtarzalny, przynosi nam wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu mamy szansę na stały rozwój. Żegnając się ze stanowiskiem ordynatora, chciałabym podziękować, po pierwsze dr Janinie Juskowiak - Kaczmarek, która mnie zachęciła do pracy w średzkim szpitalu, co dało mi wiele satysfakcji zawodowej. Dziękuję całemu zespołowi pielęgniarskiemu z moją oddziałową Aleksandrą Hamelą na czele za wspaniałą współpracę, dziękuję też wszystkim pielęgniarkom, także tym, które tutaj zastałam, a które z czasem zmieniły miejsce pracy. Dziękuję wreszcie wszystkim lekarzom i dyrekcji szpitala. To był wspaniały 17-letni okres w moim życiu.

Czytaj też: Dziękowali dr Lucynie Iciek: https://goo.gl/kcrQDi

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 20 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 19 kwietnia
Problem jest - zgłoszeń nie ma
Koronawirus: Stan na dzień 18 kwietnia
Kiedy pójdziemy do restauracji?