Nowa karetka już w Środzie. Nowa karetka już w Środzie. Szpital

Nowa karetka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę 17 stycznia w Środzie Wlkp. nastąpiło oficjalne  przekazanie nowej karetki Pogotowiu Ratunkowemu w średzki szpitalu, przez władze gminy, burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego. 

Ambulans C Mercedes Sprinter kosztował niebagatelną kwotę 600 tys. zł., jednak zarówno klasa samego samochodu, jak i jego wyposażenie medyczne warte są tej ceny.
Wyposażony jest w defibrylator LIFEPAK 15, który obecnie jest najnowszym tego typu urządzeniem. Poza głównymi funkcjami, które posiada każdy defibrylator, przyrząd umożliwia m.in. teletransmisję przeprowadzonego badania. Z nowej karetki możliwe więc będzie wysyłanie EKG z miejsca zdarzenia do pracowni hemodynamiki, gdzie po konsultacji telefonicznej, obecny w szpitalu lekarz kardiolog widząc wyniki badania będzie mógł podjąć stosowne decyzje.

W pojeździe znajduje się też urządzenie do kompresji klatki piersiowej - LUKAS 2. Przyrząd wykonujący mechaniczne uciski klatki piersiowej jest bardziej doskonały od człowieka, ponieważ przeprowadza je zawsze z takim samym nasileniem, dzięki czemu masaż serca jest bardziej efektywny. Trzech członków zespołu ratownictwa to często niewystarczająca kadra na miejscu zdarzenia. LUKAS 15 jest urządzeniem, które praktycznie zastępuje jedną osobę. To urządzenie umożliwia transport pacjenta w trakcie resuscytacji, wpłynie także na wzrost bezpieczeństwa ratownika, który nie będzie musiał w pozycji stojącej, bez zabezpieczeń w pędzącej karetce, jak to miało do tej pory, przeprowadzać masaż serca. Tak dobrze wyposażony ambulans nie jest normą w przypadku szpitali powiatowych.

Pogotowie poznańskie jest przodownikiem tego typu rozwiązań, chociaż i tam nie we wszystkich karetkach jest urządzenie np. do kompresji klatki piersiowej.
Poza tym, że karetka jest doskonale wyposażona pod względem sprzętu medycznego posiada też specjalistyczne nosze oraz schodołaz, czyli krzesełko wyposażone w gąsienice, które umożliwia sprowadzenia pacjenta po schodach przy pomocy tylko jednego ratownika. Samochód jest bardzo bezpieczny w użyciu. Posiada radar zabezpieczający przed uderzeniem poprzedzającego pojazdu, czujniki tzw. „martwego pola”, kamerę cofania, czujniki parkowania, co zapobiega potrącenie i wypadkom, a także bardzo mocny 3-litrowy silnik 6-cylindrowy - z dużym momentem obrotowym i automatyczną skrzynią biegu.

Wyposażony też jest w specjalne sygnały dźwiękowe wywołujące falę dźwiękową, która powoduje delikatne drgania znajdującego się przed nim pojazdu. Ten ambulans kierowcy będą widzieć, słyszeć i czuć.

W karetce pracują lekarze: Michał Nowak, Bartosz Śmidowicz, Paweł Kasprzak, Jakub Osuch, Paweł Banaszak i Michał Wyrwa. 
Realizację zakupu w systemie ratalnym ambulansu typu „C” wraz z wyposażeniem medycznym dokonała firma MedFinance z Łodzi. Środki na zakup karetki zarezerwowała gmina Środa. Finanse rozłożono na okres pięciu lat w systemie ratalnym po 10 012,64 zł. Zakupiony ambulans typu „C” ma służyć jako „S”. Natomiast obecna karetka „S” w Środzie służyć będzie jako „P” w Krzykosach, a ta z Krzykos – do celów transportowych.

Przypomnijmy, że o wyjeździe karetki do chorego decyduje dyspozytor w Koninie. To tam dodzwonimy się, wykręcając numer 999 lub 112. Decyzją wojewody wielkopolskiego od października 2014 r. Środa i wiele innych miejscowości nie posiada własnych dyspozytorni karetek. W całym województwie wielkopolskim jest ich pięć. Zatem wysłanie karetki nie zależy od szpitala w Środzie. Podobnie ilość karetek uwarunkowana jest liczbą mieszkańców w danym powiecie.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 13 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 12 kwietnia
Kapsuła czasu w Rumiejkach
Koronawirus: Stan na dzień 11 kwietnia
Akcja strażaków na Jeziorze Raczyńskim