ALEKSANDER ur. 31.12.17r.,  jako ostatni urodzony noworodek w 2017 r.  FABIAN ur. 2.1.18r.  pierwszy noworodek urodzony w 2018 r. ALEKSANDER ur. 31.12.17r., jako ostatni urodzony noworodek w 2017 r. FABIAN ur. 2.1.18r. pierwszy noworodek urodzony w 2018 r.

Zabrakło do tysiąca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tylko 56 dzieci zabrakło do tysiąca, ale rekord urodzeń i tak został pobity. W 2016 r. w Szpitalu Średzkim urodziło się 746 dzieci, a w 2017 r. na świat przyszło aż 944 noworodków.

Cały miniony rok sądzono, że liczba urodzonych dzieci sięgnie tysiąca. Było blisko. Choć jak twierdzi personel na oddziale ginekologiczno-położniczym w średzkim szpitalu, liczba 944 to i tak bardzo dobry wynik, a pracy jest dużo. Henryka Mośkowiak, naczelna pielęgniarek i oddziałowa na oddziale noworodkowym, uważa, że to nowoczesna aparatura, dobra opieka i serdeczna atmosfera sprawiają, że pacjentki chcą leczyć się i rodzić w naszym szpitalu.
Koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, dr Mariusz Działak, już niejednokrotnie wspominał, że pacjentki coraz bardziej interesują się średzkim oddziałem. Minął drugi rok od objęcia przez niego funkcji koordynatora i – jego zdaniem – rok 2017 upłynął pod znakiem zdecydowanie bardziej wytężonej pracy dla personelu lekarskiego, oddziału noworodkowego i położnych, bo zwiększona liczba porodów wpłynęła na większą liczbę małych pacjentów. Trzeba było więc zadbać o opiekę nad maleństwami.

– Przez te dwa lata zwiększono zatrudnienie personelu średniego, jednak cały czas jesteśmy gotowi zatrudnić dodatkowe położne do pracy na naszym oddziale. Rok 2017 to przede wszystkim zmiany w kontraktowaniu świadczeń przez NFZ. Znaleźliśmy się w sieci szpitali z ryczałtowym systemem płatności, czyli NFZ przekazuje określoną sumę dla całego szpitala, a nie jak do tej pory za określone zakresy świadczeń, np. za hospitalizację na oddziale ginekologiczno-położniczym. I tu duża rola zarządu szpitala, aby ten ryczałt odpowiednio rozdysponować według potrzeb na odpowiednie oddziały szpitalne – mówi dr M. Działak. – Na szczęście niektóre zakresy, na przykład porody, są procedurami nielimitowanymi, więc NFZ dodatkowo płaci za każdy poród powyżej określonej liczby. Czyli porody są jak najbardziej słusznie nielimitowane – dodaje.

Zmienił się także profil pacjentek na oddziale. Większość z nich to pacjentki przed lub po porodzie oraz pacjentki hospitalizowane z powodu zabiegów i operacji. Procedur zachowawczych, w tym także tzw. obserwacji ciężarnych, wykonuje się zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich. Od 2016 r. zwiększono liczbę zabiegów operacyjnych o ok. 35%. W zdecydowanej większości są to zabiegi endoskopowe, czyli laparoskopie i histeroskopie.
– W tym roku liczba narodzonych dzieci wyniosła 944. Podobnie dużo było więc porodów. Nie wiemy, jak ułoży się rok 2018. To przecież pacjentki decydują się na ciążę i poród w średzkim szpitalu. Uważam jednak, że jesteśmy w stanie zapewnić podobną jakość opieki do poziomu 1000-1100 porodów rocznie przy obecnym zatrudnieniu i sytuacji lokalowej. Sytuacja będzie zmieniać się w miarę potrzeb. Ponadto w bieżącym roku przewidujemy zmiany w organizacji pracy w Poradni Ginekologiczno-Położniczej oraz przeniesienie przyszpitalnej szkoły rodzenia do budynku szpitala – komentuje dr M. Działak.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 13 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 12 kwietnia
Kapsuła czasu w Rumiejkach
Koronawirus: Stan na dzień 11 kwietnia
Akcja strażaków na Jeziorze Raczyńskim