Wydrukuj tę stronę
Środa: Nowy ambulans poświęcony. Szpital ma trzecią karetkę Fot. Tomasz Małecki

Środa: Nowy ambulans poświęcony. Szpital ma trzecią karetkę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowa karetka dla średzkiego szpitala dojechała w w czwartek 5 grudnia.
– Jej zakup nie byłby możliwy gdyby nie poparcie średzian w głosowaniu nad budżetem obywatelskim – podkreśla prezes szpitala Paweł Dopierała.

Auto dostarczył Producent Pojazdów Specjalnych Zeszuta z Radomia, który w przetargu zaoferował karetkę za niespełna pół miliona złotych. Jest to mercedes z 3-litrowym silnikiem diesla. To ważne, bo karetka z zabudową oraz załogą i pacjentem waży 3,5 tony. Dlatego tak istotny jest mocny silnik.

400 tys. zł na zakup karetki to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Dlatego m.in. na podstawie porozumienia z ministerstwem, będzie ona stacjonować w Krzykosach. Ambulans, który dotychczas stał w Krzykosach trafił do szpitala, gdzie będzie służył jako auto transportowe. Nowa karetka będzie to karetka typu podstawowego tzw. „petka”, ale jej wyposażenie jest niemal takie jak w ambulansie typu specjalistycznego. Brakuje tylko systemu Lucas – urządzenia służącego do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. To, jak nam powiedział prezes Dopierała, obiecał zakupić MPCWiK. Nastąpi to w przyszłym roku.

– Teraz pozostało nam, tylko czekać na o obiecaną przez wójta Krzykos wiatę w której stacjonować będzie karetka – zaciera ręce prezes szpitala.Wójt Andrzej Janicki taką deklarację złożył publicznie przy okazji wizyty wiceministra zdrowia, który przekazał symboliczny czek na zakup ambulansu.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.