Zmiany są niezależne od szpitala, ale w ostateczności zawsze odczuwają je pacjenci. Zmiany są niezależne od szpitala, ale w ostateczności zawsze odczuwają je pacjenci.

Zmiany kosztem pacjentów?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rok 2017 był dla Szpitala Średzkiego pozytywny pod względem działań. Natomiast rok 2018 nie zapowiada się zadawalająco w sprawie finansów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak placówki medyczne mają gospodarować pieniędzmi? Skąd zdobyć środki na świadczenia, skoro jest ich mniej niż było?

Przycinka na „ostatnim zakręcie”
Zarząd Szpitala Średzkiego wraz z władzami miasta i powiatu uważają, że zaplanowane na rok 2017 działania zostały zrealizowane wraz z zakończeniem restrukturyzacji. Zamierzenia – poprawa warunków, remonty, modernizacje, kupno sprzętów medycznych, oraz dobór wykwalifikowanego personelu na oddziałach szpitalnych – udało się wykonać. Poprawiły się szpitalne finanse, choć szpital nadal boryka się z długami.
Problemem dla szpitala jest to, że przychody nadal nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów, choć różnica jest o wiele niższa niż w latach poprzednich. – Zaskoczeniem była też zmiana w NFZ w trakcie bieżącego roku. Jeśli wdraża się z góry ustalony plan działania rok temu, a polityka finansowa NFZ zmienienia się w ostatnim kwartale, to sprawia, że dalsze zaplanowane przedsięwzięcia zostają zahamowane, gdyż placówka uwarunkowana jest od płatnika, w tym wypadku NFZ. Sytuacja w czwartym kwartale 2017 r. podobna jest do 2015 r. Są to sprawy niezależne od szpitala i szkoda, bo NFZ i rząd w reformie szpitali nie biorą pod uwagę placówek zaczynających dobrze prosperować. Szpital podniósł jakość świadczonych usług poprzez zakup sprzętu, rozbudowę, personel, a reforma tego nie uwzględnia. W związku z taką sytuacją w szpitalu może dojść do zmian i kolejnej restrukturyzacji, by pozostać na poziomie września 2017 r.

Czym (nie) zaskoczy nas styczeń
Nowy rok przywita nas zmianami pracy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w karetce typu „S”, którą jeżdżą lekarze. Po zmianach nie będą mogli w niej przebywać lekarze mający wypracowaną dużą liczbę godzin i posiadający doświadczenie. Zastąpią ich medycy określonej specjalizacji, lub tacy, którzy dopiero rozpoczęli z medycyny ratunkowej. Analizując sytuację, dojdzie się jednak do wniosku, że w województwie takich lekarzy brakuje. Mało również takich, którzy chcieliby pracować na SOR. Ale przepisy wyraźnie określają zatrudnienie na tych oddziałach.

Z małego worka nie zrobisz dużego
Zmiany w Szpitalu Średzkim zajdą także na oddziale chirurgicznym. Od stycznia 2018 r. nie będzie można w średzkiej placówce wykonywać już endoprotezoplastyki, czyli wszczepiać protez w obszarze stawu kolanowego i biodrowego. Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 2016 r. mówią, że zabiegi te mogą nadal wykonywać szpitale, które w ciągu danego roku wszczepiły 60 endoprotez biodrowych lub 40 kolanowych.
– Jak średzki szpital miał wykonać tyle zabiegów, jeśli z NFZ mieliśmy średnio zakontraktowane dwie protezy miesięcznie, czyli 24 w ciągu roku? Czy szpital, w celu otrzymania dalszego kontraktu, miał wykonywać więcej zabiegów bez pewności, że dostanie za nie zapłatę? – pyta prezes Filip Waligóra.
Kolejne zmiany dotyczą poboru krwi do przetoczeń. Ten problem także dotyczy średzkiego szpitala. Do tej pory przed pobraniem krwi wykonywało się jedną próbę sprawdzającą grupę krwi. Teraz będzie trzeba to badanie wykonywać dwa razy. Według ministra zdrowia zwiększy to bezpieczeństwo pacjentów. Zwiększą się także o 100 proc. koszty badań. Skąd wziąć na nie fundusze, skoro projektując reformę nie pomyślano o wielu szpitalach będących w trudnej sytuacji finansowej i np. nie zabezpieczono środków na ten cel.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 13 kwietnia
Koronawirus: Stan na dzień 12 kwietnia
Kapsuła czasu w Rumiejkach
Koronawirus: Stan na dzień 11 kwietnia
Akcja strażaków na Jeziorze Raczyńskim