Bank Pekao

Pojazdy elektryczne przyszłością miasta?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na terenie Środy znajdują się aktualnie 3 ładowarki do samochodów elektrycznych. Z każdym rokiem cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że nie zawsze da się z nich skorzystać bez oczekiwania w kolejce. Czy pojazdy elektryczne są melodią przyszłości miasta?

- Na dzień dzisiejszy największe zapotrzebowanie jest na dwóch ładowarkach. Za Urzędem oraz przy ul. Poselskiej w okolicach sklepu Społem. Nikt praktycznie nie ładuje samochodów przy jeziorze – informuje Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.

Naczelnik przypomina, że ładowanie pojazdów elektrycznych i hybrydowych odbywa się za darmo. Koszty pokrywa gmina Środa.

- Opłaty nie są zbyt duże. Mniej więcej do 150 zł miesięcznie od ładowarki. Praktycznie nic nie płacimy za ładowarkę przy jeziorze – dodaje naczelnik.

Część mieszkańców zastanawia się, czy w Środzie staną kolejne ładowarki.

- Na razie nie zamierzamy stawiać nowej ładowarki. Jest plan, by w przyszłości stanęła na parkingu przy ul. Dworcowej – mówi Michał Orłowski.

Naczelnik zwraca uwagę, że zainteresowanie pojazdami elektrycznymi powoli wzrasta.

- Od dilerów samochodowych wiem, że sprzedają zdecydowanie więcej aut elektrycznych niż wcześniej. Dzieje się tak mniej więcej od roku. W 2018 roku, kiedy zaczynaliśmy program elektromobilności zarejestrowany w powiecie był jeden pojazd, a dziś myślę, że jest ich co najmniej 6 – dodaje Orłowski.

Warto pamiętać, że poza mieszkańcami z ładowarek korzystają także przyjezdni oraz osoby, które auta mają wzięte w leasing.

W ubiegłym roku mieszkańcy mogli wypełnić ankietę dotyczącą „Strategii rozwoju elektromobilności dla Gminy Środa Wielkopolska na lata 2019-2035”. Z ankiet wpłynęło łącznie 21 odpowiedzi.

Zdaniem 48% ankietowanych rynek pojazdów napędzanych prądem będzie rozwijał się zbyt wolno bez wsparcia państwa. Mimo to znaczna część respondentów rozważa zakup auta, 24% mieszkańców nie bierze pod uwagę zakupu pojazdu elektrycznego w żadnej perspektywie czasowej.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Potencjalny morderca w areszcie
Sprzedaż alkoholu w ubiegłym roku
Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!