Bank Pekao

Kilkaset tysięcy złotych oszczędności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod koniec grudnia i w połowie stycznia w Urzędzie Miejskim zostały rozstrzygnięte przetargi na oświetlenie uliczne oraz drogi. Wybór korzystnych ofert sprawił, że gminie udało się sporo pieniędzy zaoszczędzić. Teraz dzięki temu mogą być planowane kolejne inwestycje, które nie znajdowały się w podstawowym budżecie na 2021 rok. Wiele wskazuje na to, że realizacja zadań rozpocznie się w trzecim kwartale roku.

- Mamy praktycznie 500 tysięcy złotych oszczędności z przetargu na trzy inwestycje drogowe oraz prawie 150 tysięcy złotych oszczędności z przetargu na oświetlenie drogowe. Te pieniądze zostaną przekazane na kolejne inwestycje, które nie były planowane w podstawowym budżecie. Dzięki oszczędnościom możemy teraz poważnie myśleć o dodatkowych zadaniach, o przygotowaniu dokumentacji i nowych przetargach, które prawdopodobnie odbędą się mniej więcej w trzecim kwartale, z wykonaniem tak do końca listopada – mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.

O wspomnianych rozstrzygnięciach przetargów więcej piszemy tutaj:

https://glospowiatusredzkiego.pl/index.php/artykuly/inwestycje/item/4592-ulica-1-sierpnia-wkrotce-gotowa 

https://glospowiatusredzkiego.pl/index.php/artykuly/inwestycje/item/4591-przebuduja-dwie-ulice 

https://glospowiatusredzkiego.pl/index.php/artykuly/inwestycje/item/4589-oswietlenie-ulic-za-ponad-340-tysiecy-zl 

Drogi wiejskie wymagają remontu

Michał Orłowski chce zaproponować radzie miejskiej trzy rozwiązania na zagospodarowanie oszczędności ze styczniowego przetargu drogowego. Środki miałyby zostać przeznaczone na utwardzenie dróg wiejskich w gminie Środa, które są w tej chwili uciążliwe dla mieszkańców.

- Myślę o drodze w Chwałkowie, odcinek od drogi gminnej do wysypiska. Jest to teren, gdzie nasilił się ruch ciężkich pojazdów, dowożących towary na wysypisko. Mieszkańcy uważają, że istniejąca nawierzchnia z kamienia, szczególnie kiedy jest susza staje się bardzo uciążliwa. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi – mówi naczelnik.

Drugą drogą, o której myśli naczelnik, jest odcinek Słupia – Annopole. Trzecią z opcji jest utwardzenie około 400-metrowego odcinka drogi przez Rumiejki.

- Biorę pod uwagę przeprowadzenie inwestycji w każdej z miejscowości. Być może zajmiemy się również elementami drogi w Środzie. Mam tu na myśli m.in. ul. Nagietkową i Bławatkową. Chociaż w przypadku tych ulic wystąpiliśmy do wojewody o dofinansowanie z dwóch planów inwestycji tzn. z Funduszu Dróg Samorządowych oraz z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na ten moment żadnych rozstrzygnięć naszych wniosków nie ma. Być może nastąpią one w niedalekim czasie – wyjaśnia Michał Orłowski.

Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień dodaje również, że jeśli wnioski o dofinansowanie nie zostaną teraz rozstrzygnięte, to mimo to gmina chce być przygotowana i część inwestycji na ul. Nagietkowej i Bławatkowej rozpocząć i pokryć ze środków własnych.

Oszczędności na oświetlenie

Oprócz oszczędności z przeznaczeniem na utwardzenie dróg, gmina ma także blisko 150 tys. wolnych środków na wykonanie dodatkowego oświetlenia ulicznego.

- Posiadamy już dokumentację. Istnieje możliwość wykonania dodatkowego oświetlenia. Jest to mniej więcej ulica Wolniewicza, Surzyńskich i Za Strzelnicą. W tymże odcinek ulicy Za Strzelnicą jest bardzo długim odcinkiem i nie na całej długości powstaną lampy. Zostaną one zamontowane tam, gdzie jest najwięcej budynków i największe zaludnienie. Realizacja naszych planów powinna rozpocząć się od lipca – kończy Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Kupując bajkę wspierasz budowę kaplicy
Koronawirus. Tylko w maseczkach!
Firma z 35-letnią tradycją
W Środzie stanie kolorowy namiot
Bartosz Bartkowiak pomoże Polonii w awansie do 2 ligi?