Bank Pekao

Oświetlenie ulic za ponad 340 tysięcy zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym roku na terenie gminy Środa zostanie zamontowanych 68 lamp. W nieograniczonym przetargu oferty złożyło 8 firm. Wybór padł na Zakład Elektroinstalacyjny Bogdana Wojciechowskiego ze Środy. Gdzie dokładnie staną lampy?

W Chwałkowie zostanie zamontowanych 12 lamp. Oświetlenie uliczne w tej miejscowości będzie miało łącznie 543 metry długości. Kolejne lampy staną w Środzie na ulicy Szybowcowej, Księżycowej i Szajdaka. Zamontowanych zostanie ich łącznie 15. Linia oświetlenia ulicznego w tym rejonie wyniesie około 614 metrów długości. Zarówno montaż lamp w Chwałkowie, jak i na trzech ulicach w Środzie zostanie zrealizowany w ramach pierwszego zadania przez Zakład Elektroinstalacyjny Bogdana Wojciechowskiego. Inwestycja ta pochłonie 132.972,22 złotych.

Drugim zadaniem, które także wykona ten sam zakład będzie budowa oświetlenia na ul. Topolskiej, Jaśminowej, Tulipanowej, Kalinowej, Konwaliowej i Liliowej w Środzie. Koszt tego zadania wyniesie 211.670,16 złotych.

W przypadku ul. Topolskiej przedmiotem zamówienia jest budowa linii kablowej na odcinku od ul. Bławatkowej do ul. Akacjowej. Obecnie na tej ulicy znajduje się 19 sztuk słupów oświetleniowych hybrydowych. Lampy te przeznaczone są do demontażu. W ich miejscu nastąpi montaż 16 nowych lamp. Stare lampy zostaną przewiezione we wskazane przez gminę miejsce w odległości do 5 kilometrów lub zamontowane według osobnego zlecenia. Nowa linia na ul. Topolskiej będzie miała łącznie 654 metry długości. Dlaczego w ogóle znikną obecne lampy z ul. Topolskiej?

- Jest to trochę nietrafiona inwestycja, ponieważ lampy są wśród drzew, więc słońce i wiatr nie docierają do elementów odpowiedzialnych za wytworzenie energii elektrycznej. Dlatego chcemy zlikwidować 19 lamp od ul. Bławatkowej aż do ul. Akacjowej. W ich miejsce zamontujemy nowe oświetlenie kablowe – mówił Michał Orłowski, kiedy po raz pierwszy poruszaliśmy temat wymiany lamp na łamach naszej gazety.

Na ul. Jaśminowej, Tulipanowej, Kalinowej, Konwaliowej, Liliowej wykonawca zamontuje łącznie 25 lamp. Linia oświetlenia ulicznego wyniesie około 1117 metrów długości.

Przypomnijmy, że całe oświetlenie uliczne z wyjątkiem Chwałkowa realizowane jest przez gminę Środa w wewnętrznym programie SmartCity pozwalającym na optymalizację kosztów energii na oświetleniu ulicznym w gminnych systemach oświetleniowych.

System ten funkcjonuje już w naszym mieście, dlatego nowe lampy, gdy zostaną zamontowane będą rozwinięciem programu. Wykonawca jest zobowiązany do odpowiedniego przygotowania oświetlenia, by było ono kompatybilne z działającym już systemem SmartCity.

- Lampy zwiększą system inteligentnego oświetlenia. Będą one się zapalały i gasły według harmonogramu, którym dysponujemy. Do godziny 1:00 lampy święcą na około 90% mocy, następnie od 1:00 do 5:00 napięcie spada do 60%, by następnie wrócić do 90% mocy. Sposób ten pomaga zaoszczędzić na prądzie – tłumaczył ponad miesiąc temu dla „GPŚ” naczelnik.

Na zrealizowanie zadania, czyli montaż 68 lamp wykonawca od zawarcia umowy z gminą ma maksymalnie 150 dni.

W przetargu oferty złożyło w sumie 8 firm: JAMP Sp. z o.o. z Wrocławia, SerwisDrogowy.pl Sp. z o. o. z Suchego Lasu, Elkon-Bis Grzeszczak Błażej Zakład Instalatorstwa Elektrycznego z Konina, Firma Rak Henryka Raka z Siedlec, Zakład Elektroinstalacyjny Bogdana Wojciechowskiego ze Środy, PPHU Eljan S.C. Jana Rodziaka z Książa Wielkopolskiego, Elektro-Instal Instalatorstwo Elektryczne Adama Sygieta z Krotoszyna i Energorad Radosława Gołucha ze Środy.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Potencjalny morderca w areszcie
Sprzedaż alkoholu w ubiegłym roku
Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!