Bank Pekao

Które drogi wymagają naprawy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Objechaliśmy wszystkie gminy, mogliśmy zobaczyć, gdzie w pierwszej kolejności potrzebne są inwestycje w infrastrukturze drogowej – mówi radna powiatowa Ewa Kusik, na wniosek której odbyło się wyjazdowe posiedzenie dwóch komisji. Radni przejechali ponad 300 kilometrów dróg. Co udało im się ustalić?

We wtorek, 12 stycznia, na wniosek Przewodniczącej Komisji Budżetu i Finansów Ewy Kusik odbyło się wyjazdowe posiedzenie dwóch komisji Rady Powiatu: Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Strategii i Planowania Rozwoju. Celem wyjazdowej komisji było zapoznanie się ze stanem dróg całego powiatu.

- To bardzo ważne, aby poznać temat od podszewki – mówi Ewa Kusik, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Po przejechaniu ponad 300 km dróg, komisja kontynuowana była w Starostwie Powiatowym, omawiano najpotrzebniejsze kwestie dotyczące naprawy dróg. Dyskusja dotyczyła również terminów, w jakich mają zostać zrealizowane poszczególne zadania. Przeprowadzenie inwestycji planowane jest na 2021 rok.

Dominowo z największymi potrzebami

Radni powiatowi ustalili, które odcinki wymagają w pierwszej kolejności naprawy. Na terenie gminy Dominowo uzbierało się łącznie 12,19 km dróg, na których wskazane jest przeprowadzenie niezbędnych prac. Na tę liczbę składa m.in. wjazd do Dominowa – 1,5 km (droga nr 3664P), 1,45 km drogi nr 3664P na odcinku Orzeszkowo – Dominowo oraz skrzyżowanie w Orzeszkowie. Inwestycje te zawarte są w budżecie powiatu.

Ponadto naprawy wymaga odcinek na trasie Orzeszkowo – Połażejewo, łącznie 4,3 km (droga nr 3663). Z tego 2,45 km znajduje się na terenie gminy Dominowo, a 1,85 km w gminie Środa.
Podczas komisji radni uznali także, że remontu wymaga droga nr 3662 Środa – Nekla: chodzi o odcinek pomiędzy Dębiczem i Bagrowem – 1,12 km, drogę między Gablinem a ul. Średzką w Dominowie, łącznie 0,65 km, a także 1,78 km między ul. Średzką w Dominowie a Chłapowem. Radni nie pominęli również odcinka między Gieczem a Dzierżnicą – 3,24 km.

Poniżej 10 km w Nowym Mieście

W kwestii gminy Nowe Miasto radni powiatowi ustalili, że łącznie remontu wymaga 8,37 km dróg, w tym 2,62 km drogi nr 3742P z Szypłowa do granicy z powiatem (nakładka do ronda). Inwestycja znajduje się w budżecie powiatu. Typowana do remontu jest też droga nr 4084P w Kruczynie, czyli pozostały odcinek od sklepu do wyremontowanej wcześniej drogi – 0,8 km. Zdaniem radnych prac naprawczych wymaga także 2,43 km na odcinku Kruczyn – Boguszyn (droga nr 3743P).

Konieczne prace naprawcze potrzebne są na drodze gminnej Rogusko – Chocicza, 1,1 km. Inwestycja znajduje się w budżecie. Roboty powinny ruszyć także na drodze nr 4076P w Komorze – 0,61 km i drodze nr 3739P na odcinku Nowe Miasto – Wolica Kozia 0,81 km.

Nieco mniej w Zaniemyślu

Jeśli chodzi o gminę Zaniemyśl, radni doszli do wniosku, że najbardziej pilne jest przeprowadzenie prac remontowych na 7,06 km dróg. Rekomendowana do remontu jest droga przed mostkiem na trasie Czarnotki Młodzikowo – 0,4 km (droga nr 3675P), Brzostek – 2,2 km (droga nr 3737P), Śnieciska – Annopole – 1,2 km (droga nr 3674P), Śnieciska – Polwica – 2 km (droga nr 3674P). Plany inwestycyjne w Brzostku znajdują się już w budżecie.

Kolejne drogi na terenie gminy Zaniemyśl wyszczególnione podczas komisji to brakujący odcinek nakładki bitumicznej w Pigłowicach – 0,8 km (droga nr 3734P). Nakładki brakuje także na odcinku Bieganowo – Krerowo – 0,46 km (droga nr 2410P).

W Krzykosach najmniej kilometrów

W przypadku gminy Krzykosy po objazdowej komisji radni uznali, że w pierwszej kolejności inwestycje w infrastrukturze drogowej powinny być przeprowadzone na 6,19 km dróg, w tym 1,5 km na odcinku Garby – Borowo (droga nr 3671P), 1,4 km drogi na odcinku Solec – Krzykosy (droga nr 3671P), a także Sulęcin – Młodzikowo – 0,85 km (droga dr 3735P) i Borowo – Sulęcin – 2,44 km. (droga nr 3671P, inwestycja znajduje się w budżecie).

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Osierocił trójkę dzieci
„Najważniejsze, to po prostu polubić siebie i życie”
Za kilka lat chce przygotowywać się do igrzysk
Przeznaczeniem Dominiki jest mundur?
Pięć lat od śmierci infułata Aleksandra Raweckiego