Do 2022 roku powstanie 15 turbin wiatrowych!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

- Oddanie farmy wiatrowej do użytku planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku – informuje właściciel projektu, firma EDP Renewables Polska sp. z o. o. Turbiny wiatrowe powstaną na terenie gminy Dominowo oraz na terenie gminy Środa. Inwestycja ma pochłonąć miliony złotych. Czy prace spotkają się ponownie z buntem mieszkańców? Do takich sytuacji dochodziło już w 2014 roku, kiedy pierwotnie na terenie powiatu miało stanąć ponad 70 turbin wiatrowych…

Jak informuje Stowarzyszenie Stop Wiatrakom w Wielkopolsce protesty sprzed 7 lat przyniosły pożądany skutek, gdyż zamiast 47 turbin na terenie gminy Środa będzie ich 6, a na terenie gminy Dominowo z około planowanych 28 turbin wiatrowych zostanie wybudowanych 9.

- Nie pozwolimy, by wiatraki stanęły w bliskiej odległości od naszych domów. My nic z tego nie będziemy mieć, a jeszcze turbiny wpłyną negatywnie na nasze zdrowie i środowisko – mówił podczas debaty mieszkańców w 2014 roku Mateusz Czaplicki, sołtys wsi Rumiejki.

Wydano pozwolenia na budowę

W 2016 roku Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Środzie wydał 6 pozwoleń na budowę 15 turbin wiatrowych, 9 wiatraków na terenie gminy Dominowo i 6 na terenie gminy Środa. Przez ten czas inwestor nie rozpoczął prac, dlatego w grudniu 2020 roku został złożony wniosek grupy współwłaścicieli działek, na których turbiny wiatrowe miałyby stanąć, o wygaszenie pozwoleń na budowę. Wniosek o wygaszenie pozwolenia na budowę złożyło 5 osób. Uzasadnili to tym, że na działkach których są właścicielami miały stanąć wiatraki, a do dziś nic nie powstało. Jak informuje Starostwo Powiatowe, sprawa wciąż jest w trakcie rozpatrywania.

- Rolnicy, którzy zdecydowali się wydzierżawić grunty pod farmę wiatrową odnoszą przede wszystkim korzyści finansowe, wysokość wynagrodzenia objęta jest tajemnicą handlową. Umowy dzierżawy zawierane są na okres do 30 lat. Dodatkowe korzyści to m.in. poprawa stanu technicznego dróg, które wykorzystywane będą do transportu i budowy turbin wiatrowych. Mowa tu zarówno o drogach gruntowych, prowadzących bezpośrednio do danych lokalizacji turbin, z których rolnicy korzystają na co dzień dojeżdżając do swoich pól, jak i drogach publicznych, gminnych czy powiatowych. Co ważne, postawienie wiatraków nie zmienia przeznaczenia terenu, nie ingeruje w uprawy na danym terenie, nie wymaga dodatkowych działań w rodzaju instalacji ekranów wyciszających. Dlatego też nie ma przesłanek, aby wiatraki wpływały na wartość gruntów i nieruchomości. Wykonanie dojazdów do pól z turbinami dla ciężkiego sprzętu rolniczego może jedynie podnieść cenę ziemi – informuje firma EDP Renewables Polska.

Inwestor informuje, że prace rozpoczął

Firma EDP Renewables Polska sp. z o. o informuje, że prace budowlane nad Farmą Wiatrową „Wielkopolska” zostały rozpoczęte. Przez cały 2020 rok toczyły się intensywne prace nad przygotowaniem projektu do budowy. Wybrane zostały firmy budowlane, które będą odpowiedzialne za wybudowanie, montaż oraz uruchomienie turbin wiatrowych.

- Trwa budowa głównego punktu zasilania, prace związane bezpośrednio z budową turbin wiatrowych ruszą w najbliższych tygodniach, przełom stycznia/lutego. Lokalizacja turbin wiatrowych została ustalona na wcześniejszym etapie, który został zakończony wydaniem odpowiednich pozwoleń na budowę. Obecnie inwestycja będzie realizowana w miejscach, o których informuje tablica informacyjna. Prace budowlane potrwają przez cały 2021 rok. Oddanie farmy wiatrowej do użytku planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku – informuje naszą redakcję firma EDP Renewables Polska.

Jaka będzie moc farmy?

Farma Wiatrowa „Wielkopolska” składać się będzie z 15 turbin wiatrowych, stacji transformatorowej, tzw. głównego punktu zasilania (GPZ) oraz linii elektroenergetycznych średniego i wysokiego napięcia. Inwestycja ma pochłonąć miliony złotych, lecz inwestor ze względu na firmy konkurencyjne nie chce podawać dokładnych kosztów wybudowania farmy.

Powstanie 14 turbin wiatrowych, każda o mocy 4,2 MW, wysokości 122 metrów i średnicy rotora 136 metrów oraz 1 turbina o mocy 3,6 MW, wysokości 132 metrów, ze średnicą rotora 126 metrów. Dla porównania, wysokość wieży ciśnień w Środzie wynosi 42 metry, a wieża Kolegiaty 36, z kolei znana na całym świecie Wieża Eiffla ma 324 metry wysokości całkowitej wraz z anteną.

- Łączna moc Farmy Wiatrowej „Wielkopolska” wyniesie 62,4 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej – 195.374 GWh. Na dzień dzisiejszy firma nie ma planów budowy dodatkowych turbin wiatrowych w okolicy.

Negatywny wpływ na środowisko?

Jak informuje inwestor, pozyskiwanie energii wiatrowej nie przeszkadza w użytkowaniu ziemi pod uprawę roślin lub hodowli zwierząt. W krajach, które już od wielu lat inwestują w energetykę wiatrową takich jak Niemcy, Hiszpania, Dania, Holandia, nie stwierdzono, na podstawie wieloletnich doświadczeń, negatywnego wpływu energetyki wiatrowej na zwierzęta gospodarcze.

- Najlepszym tego przykładem może być Dania, kraj, w którym zainstalowano największą ilość mocy w farmach wiatrowych na jednego mieszkańca i który to kraj jest jednocześnie jednym z największych wytwórców mleka i produktów mlecznych w Europie. Turbiny wiatrowe nie mają negatywnego wpływu na środowisko, nie zakłócają zasięgu Internetu i wszelkich fal radiowych – wyjaśniają przedstawiciele firmy.

Przed postawieniem farmy inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia szeregu specjalistycznych badań, aby wybudowane wiatraki nie przeszkadzały mieszkańcom i miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.

- Nowa inwestycja to dla władz gminy możliwość jej promocji jako „zielonej” i przyjaznej środowisku. To także kształtowanie świadomości ekologicznej w regionie, również wśród młodego pokolenia – poczucie mieszkańców, że ich gmina jest ekologiczna. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia energia wiatrowa powiązana jest z mniejszą ilością negatywnych oddziaływań na zdrowie niż inne formy tradycyjnego wytwarzania energii, a wręcz będzie miała pozytywne skutki dla zdrowia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że nie ma aktualnie doniesień naukowych jednoznacznie potwierdzających niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka infradźwięków i dźwięków o niskiej częstotliwości indukowanych przez farmy wiatrowe – wyjaśnia inwestor.

Inwestor informuje, że na inwestycji oprócz rolników skorzysta także gmina Środa oraz gmina Dominowo.

- Farmy wiatrowe są źródłem podatków, które skutecznie stymulują wzrost regionu. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że średnio każda gmina, na terenie której zlokalizowany jest projekt wiatrowy – około 400 gmin w skali kraju – jest beneficjentem wpływów podatkowych o wartości powyżej 1 miliona złotych – dodaje firma EDP Renewables Polska sp. z o. o.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek