Powstanie nowy przejazd kolejowy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zakończyły się prace nad odcinkiem ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Fabrycznej do zjazdu w kierunku Kijewa. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości ścieżka poprowadzi nie tylko do miejscowości, a jeszcze dalej. Niezbędne będzie także wybudowanie nowego przejazdu kolejowego.

- Wybudowaliśmy 303-metrową ścieżkę. Weszliśmy też w część do Kijewa, przygotowując odpowiednią geometrię na przyszłe plany związane ze ścieżką do samej miejscowości. Ta ścieżka łączy się również z naszym gminnym projektem drogi, która poprowadzi do terenów inwestycyjnych na ul. Podmiejskiej w Środzie, która jest w tej chwili projektowana od drogi S11– mówi Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.

Nowa droga wraz ze ścieżką pieszo-rowerową miała pierwotnie zostać poprowadzona przez wieś, po śladzie istniejącej już drogi, która przecina się z torami kolejowymi.

- Uznaliśmy jednak, że po przeprowadzeniu inwestycji w wiosce może być zbyt duży ruch, dlatego zaprojektowaliśmy drogę i ścieżkę trochę dalej. Ominie ona wieś i poprowadzona zostanie przez pola – wyjaśnia Michał Orłowski.

Obecnie w Kijewie znajduje się przejazd kolejowy, po przekroczeniu którego kierowcy dojeżdżają do ul. Podmiejskiej. Zostanie on zlikwidowany w momencie powstania nowego.

- Nie chcemy puszczać nowej drogi przez centrum Kijewa, dlatego konieczne będzie wykonanie nowego przejazdu. PKP uznało, że w tak niewielkim odstępie nie mogą być dwa, dlatego stary zniknie, a powstanie nowy, w pełni zautomatyzowany, podobny do tego na ul. Kórnickiej. Po starym przejeździe zostanie przejście dla pieszych i rowerzystów, a pozostała część drogi będzie odcięta. Koszt nowego przejazdu ma wynieść 1,2 mln zł, a 4-kilometrowej ścieżki i drogi 4,5 mln zł – mówi naczelnik.

Prace projektowe mają zakończyć się w czerwcu 2021 roku, wtedy gmina będzie starać się o środki na inwestycję.

- Ta droga bardzo dobrze wpisuje się w założenia Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina nie będzie w stanie bez dofinansowania zrealizować zadania – kończy Michał Orłowski.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Mniej pociągów na średzkiej stacji
W hokeja gra dzięki tacie. Dziś marzy o igrzyskach
Które drogi wymagają naprawy?
Nie wiesz co zrobić z choinką po świętach?
A jednak są zwolnieni z opłat