Lampy znikną z Topolskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na ul. Topolskiej zostanie zlikwidowanych 19 lamp. Czy to oznacza, że na mieszkańców czyhać będzie jeszcze większe niebezpieczeństwo z powodu ciemności? Nic z tych rzeczy. Obecne lampy hybrydowe zostaną zastąpione nowymi, lepszymi. Do zmian na tej ulicy i innych dojdzie w 2021 roku.

- Rozpoczęliśmy przetarg, natomiast realizacja przewidziana jest na 2021 rok. W skład projektu wchodzą 4 lokalizacje. Zamontowanych zostanie łącznie 68 lamp – informuje Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień.

Pierwsza z lokalizacji jest poza miastem. W Chwałkowie zostanie zamontowanych 9 lamp.

Zdaniem naczelnika największym punktem jest rejon ul. Akacjowej, Jaśminowej i Konwaliowej.

- Z uwagi na to, że w tym rejonie obserwujemy dynamiczny rozwój mieszkalnictwa, to takie lampy na pewno się przydadzą. Projekt mamy gotowy, obejmie on w sumie 25 lamp – dodaje Michał Orłowski.

Kolejną lokalizacją jest osiedle w rejonie ul. Szybowcowej, Księżycowej i Białkowskiego. W planie przewidzianych jest 15 nowych lamp.

Ostatnią lokalizacją jest ul. Topolska, gdzie obecnie znajdują się lampy hybrydowe. Zdaniem Michała Orłowskiego lampy te są w 60% nieskuteczne. Dosyć szybko się psują, często zawieszają, a panele słoneczne oraz wirniki wiatrowe nie spełniają swojej roli.

- Jest to trochę nietrafiona inwestycja, ponieważ lampy są wśród drzew, więc słońce i wiatr nie docierają do elementów odpowiedzialnych za wytworzenie energii elektrycznej. Dlatego chcemy zlikwidować 19 lamp od ul. Bławatkowej aż do ul. Akacjowej. W ich miejsce zamontujemy nowe oświetlenie kablowe – wyjaśnia Michał Orłowski.

Stare lampy wykonawca musi rozebrać, a następnie zamontować na terenach wiejskich gminy, w miejscach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia energii za pomocą kabla oświetleniowego. Lampy więc się nie zmarnują, a jedynie zmienią lokalizację.

- Wyznaczone miejsce musi być dobrze nasłonecznione i z dobrym wiatrem. Lampy mają być w miejscach, gdzie będą naprawdę potrzebne i gdzie w obecnej chwili nie jest możliwe wybudowanie nowej sieci – wyjaśnia naczelnik Orłowski.

To co kluczowe jest dla naczelnika Orłowskiego, to fakt, że 3 miejskie lokalizacje będą wpisane w miejski system Smart City, który został wprowadzony w mieście już znacznie wcześniej, kiedy zdemontowano i zamontowano ponownie w wersji ledowej prawie 178 lamp.

- Lampy zwiększą system inteligentnego oświetlenia. Będą one się zapalały i gasły według harmonogramu, którym dysponujemy. Do godziny 1:00 lampy święcą na około 90% mocy, następnie od 1:00 do 5:00 napięcie spada do 60%, by następnie wrócić do 90% mocy. Sposób ten pomaga zaoszczędzić na prądzie. Jesteśmy w trakcie liczenia oszczędności z poprzednio zamontowanych lamp – tłumaczy naczelnik.

Budowa 68 lamp ma wynieść około 620 tys. zł. Zanim rozpoczną się prace, radni miejscy 17 grudnia muszą zatwierdzić budżet na 2021 rok. Zdaniem naczelnika prace powinny potrwać do 4 miesięcy.

W piątek, 4 grudnia w Urzędzie Miejskim w Środzie nastąpiło otwarcie ofert, które złożyli potencjalni wykonawcy. Oferty złożyło łącznie 8 firm. Rozstrzygnięcia przetargu możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Realizacja inwestycji nastąpi w przyszłym roku i obejmie Chwałkowo oraz ulice w Środzie: Szybowcową, Księżycową, Szajdaka, Topolską, Jaśminową, Tulipanową, Kalinową, Konwaliową i Liliową.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Wąskotorówka z sygnalizacją?
Wyłączenia prądu w najbliższych dniach.
Długo trzeba było czekać
Kolegiata rośnie z dnia na dzień
Zostały wycięte drzewa. Dlaczego?